Kuupäev:
18.12.2020 - 10:00 kuni 19.12.2020 - 17:00
Eesti kirjanduse suurkuju Eduard Vilde romaani „Raudsed käed“ ilmumisest raamatu kujul on möödunud 110 aastat. Vildet tunneb iga Eesti laps, kuid tema Narva-, täpsemalt Kreenholmi-teemaline romaan „Raudsed käed“ on jäänud ühelt poolt unarusse ja teiselt poolt nõukogude retseptsiooni vangi. Nimelt anti sellele teosele nõukogude ajal esimese töölisromaani tiitel ja seda on interpreteeritud sotsialistlikus võtmes. Teos ilmus viimast korda täpselt 60 aastat tagasi, aastal 1960, ja kuigi seda on käsitletud mitmes teatmeteoses ning isegi mõnes teadusartiklis, on vaja romaani uuesti selgelt tõlgendada ja see kirjandushuviliste ette tuua. Tänapäevaste Vilde asjatundjate artiklid sisaldavad selle romaani käsitlustes faktivigu, sest Eesti kirjandusteadlased ei tunne Narva linna piisavalt hästi.

Vilde on elanud paljudes kohtades ning teda tuletavad mitmel pool meelde tänavanimed, mälestuskivid, -tahvlid ja isegi skulptuurid, kuid Narvas, kus ta toimetas aastatel 1897–1898 ajalehte Virmaline ja mille peamise tööstusobjekti tööliste elu ta on kirjeldanud, pole tema nimi jäädvustatud. Seminari käigus on kavas paigaldada Eduardi Vilde mälestustahvel.
Koroonaviiruse levikut arvestades toimub seminar kas Narva hotellis Inger või veebis. Mälestustahvli avamisele ootame kohale huvilisi Eesti eri paikadest.
TÜ Narva kolledžis avatakse Eesti ja Ungari kirjandussuhteid kajastav näitus, mille keskmes on Ungari kirjanduse suurkuju Mor Jokai peateose „Kuldaväärt mees“ eestindus – selle tegi just Eduard Vilde.
Seminariga tähistame Vilde surma-aastapäeva 26. detsembril. Kui koroonaviiruse levik ei lase seminari detsembris korraldada, lükkame selle edasi Vilde sünnipäevale 4. märtsil 2021.
Korraldustoimkonna esimees: Szilárd Tóth (TÜ Narva kolledž).
Kontakt: conference.narva [ät] ut.ee
Korraldaja:
Szilard Toth
Toimumiskoht:
TÜ Narva kolledž (Raekoja plats 2) ja hotell Inger (Puškini 28, Narva)
Sündmuse kategooria: