Tartu Ülikooli Ametiühing kutsub akadeemilisi ja mitteakadeemilisi töötajad, teadusadministraatoreid ning kõiki teadushuvilisi neljapäeval, 23. mail kell 16.00-18.00 teabepäevale „Teadusrahastuse probleemid Eesti ülikoolides ja teadusasutustesˮ ülikooli peahoone ruumis 139.
Teabepäeval esinevad Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanemteadur Andi Hektor, Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi uurija-professor Andres Merits ja Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel.
Esinejate ettekanded:
- „Teaduse ja kõrghariduse rahastus, viimased arengudˮ (Andi Hektor)
- „Kuidas muuta teadusrahastus probleemide tekitajast probleemide lahendajaks? Eksperimentaalteaduste pooltˮ (Andres Merits)
- „Teaduse rahastamisest Eesti Teadusagentuuri poolt vaadatunaˮ (Andres Koppel)
Akadeemilises sektoris võiks olla see siis akadeemiliste töötajate, ülikoolide ja Haridus- ja Teadusministeerium (+ETAG+Archimedes jne) kolmepoolsete kokkusaamiste- ning lepetena.
Tartu Ülikooli uurija-professor Andres Meritsa ettekande „Kuidas muuta teadusrahastus probleemide tekitajast probleemide lahendajaks? eksperimentaalteaduste poolt” põhipunktid on järgmised:
1. Konkurents (projektipõhine finantseerimine) on hea kuid tekitab Eesti väikese teaduse ja teadusrahastuse puhul suuri probleeme
2. Stabiilsus versus ebakindlus: plussid ja miinused.
3. Teadlase töötasu - loogika või selle puudumine?
4. Eksperimentaalteaduste mure - eksperimendi kulud on suured kuid ei kajastu rahastuses
5. Kas raha lisamine lahendab alati probleeme? Miks pole vahemikus 2014 - 2019 4,75 korda
(3,7 miljonit versus 17,56 miljonit, TÜ eelarve) baasfinatseerimine teadlasteni jõudnud?
6. 40 tundi nädalas ja 42 päeva puhkust = valem teaduslikuks enesetapuks. Kuidas panna klappima Eesti seadused ja rahvusvaheline konkurents? Millega ja kuidas kompenseerida paratamatu ületöö?
7. Miks me ei väärtusta töötajate aega - taotlused, aruanded ja bürokraatia.
Ettekannetele ootame kommentaare Haridus- ja Teadusministeeriumi esindajalt.
Teabepäeval osalemiseks on vajalik registreerumine. Palume osavõtust teatada e-posti aadressile union [ät] ut.ee hiljemalt 22. maiks.