28. oktoobril kell 14.15 kaitseb Triinu Vihmann materjaliteaduse erialal doktoritööd „Ionic liquids: synthesis and application in lubrication and lithography“ („Ioonsed vedelikud: süntees ja rakendused lubrikatsioonis ja litograafias“).
Juhendajad:
vanemteadur Uno Mäeorg, Tartu Ülikool
vanemteadur Kristjan Saal, Tartu Ülikool
Oponent:
dr. Karine Mougin, Institut de Science des Materiaux de Mulhouse (Prantsusmaa)
Kokkuvõte
Vajadus uute lubrikandite ja kulumisevastaste õlilisandite vastu on suurenenud, kuna masinatel on pikemad hooldusintervallid, ekstreemsemad kasutustingimused ning uued regulatsioonid emissioonide vähendamiseks. Ioonsed vedelikud on sulas olekus soolad, millel on unikaalsed omadused (madal lenduvus, kõrge termiline stabiilsus) ja hiljuti on nad näidanud häid omadusi lubrikantidena. Nanoosakesed on osakesed, mille suurus jääb 1-100nm vahemikku. Nanoosakesi on samuti uuritud kui lubikandi lisandeid nende suure koormustaluvuse ja hõõrdepinda parandavate omaduste tõttu.
Antud doktoritöös uuriti erinevate ioonsete vedelike sünteese. Ioonse vedeliku funktsionaalne -OH rühm mängib olulist rolli nanoosakeste funktsionaliseerimisel ja ioonse vedeliku adsorptsioonil metalli pinnale. Ioonseid vedelikke ning nanoosakesi uuriti nii lubrikandina kui ka lubrikandi lisandina, ning triboloogilised mõõtmised näitasid kuni 60% paremaid tulemusi. On väga oluline saavutada stabiilne nanoosakeste (süsiniknanotorude, vase, titaandioksiidi) dispersioon ja selle saavutamiseks kaeti nanoosakesed sobiva kihiga.
Veel üks huvitav rakendus ioonsetele vedelikele oleks mikrofiibrite valmistamine in situ SEM. Näidati, et ioonse vedeliku hüdroksüülrühm on väga oluline polümerisatsiooni/tahkestamise protsessil ja mõjutab mehaanilisi omadusi.