Kutsume kõiki osalema 9. aprillil toimuval veebiseminaril, kus esinevad Tartu Ülikooli meteoroloogia ja klimatoloogia dotsent Piia Post ning Tartu Ülikooli atmosfäärifüüsika vanemteadur Velle Toll. Seminaril räägitakse Copernicuse kosmoseprogrammi kliimamuutuste- ja atmosfääriteenustest.
Veebiseminariga saab ühineda siin.
NB! Veebiseminari keskkonna Big Blue Buttoni kasutamiseks sobib kõige paremini Google Chrome. Sellele järgneb Firefox ning Opera. Teiste veebilehitsejega võib esineda probleeme helikvaliteedis ning ekraanijagamisel. Internet Exploreriga BBB ning salvestused ei tööta, samuti Apple'i telefonides.
Ajakava
10.00–10.20 | Mida pakuvad meile kliima- ja atmosfääriteenused? | Piia Post |
10.20–10.30 | Küsimused ja arutelu | |
10.30–10.50 | Kliima projektsioonid kliima muutustega kohanemiseks | Velle Toll |
10.50–11.30 | Küsimused ja arutelu |
Kõik on oodatud enne veebiseminari küsimusi esitama. Seda saab teha siin.
Euroopa Komisjoni rahastatav Copernicuse programm loob võimalused paremaks atmosfääriseireks ja täpsemateks kliimateenusteks.
Satelliitkaugseire meetodid on jõudnud seisu, mil ka Eesti-suurusel väikeriigil võiks neist kasu kliima- ja keskkonnaprobleemide lahendamisel kasu olla. Euroopa Liidu kaugseireprogramm Copernicus on teinud tänuväärset tööd, mille tulemusel on loodud hulgaliselt tasuta atmosfääri- ja kliimateenuseid. Neid andmeid saaks kasutusele võtta vaid teadlaste, avaliku sektori asutuste ja ettevõtete koostöös. Seepärast korraldavad Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ja füüsika instituut veebiseminari, et Copernicuse atmosfääri- ja kliimateenuseid tutvustada.
Veebiseminaril räägitakse esiteks Copernicuse kliimamuutuste teenusest, mis pakub andmeid nii mineviku kui ka praeguse kliima kohta, rääkimata tuleviku kliima projektsioonidest. Need andmed on väga olulised, et kaardistada globaalse soojenemisega kaasnevaid regionaalseid kliimamuutusi, mis oleksid oluline sisend selleks, et töötada välja kliimamuutustega kohanemise valdkondlikud strateegiad. Samuti võimaldavad Copernicuse meteoroloogilised andmed tuule- ja päikeseenergia tootmispotentsiaali hinnanguid nii praeguse kui ka tuleviku kliima tingimustes.
Copernicuse atmosfääriteenuse keskmes on info, mis on seotud õhusaaste ja inimeste tervisega, samuti kasvuhoonegaaside emissioonidega. Nende andmete abil saab tuvastada ohtliku õhusaaste piirkondi ja ohtlikult kõrge UV-kiirguse tasemega paiku. Uue põlvkonna satelliidid võimaldavad ka üksikute tugevate saasteallikate ning suuremate linnade õhusaastetasemete ja kasvuhoonegaaside emissioonide monitooringut. Õhukvaliteedi lähipäevade prognoos aitab vähendada tugeva õhu saastatuse episoodide mõjusid.
Seminari toetavad Interregi Läänemere programmi projekt „BalticSatApps“, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ning mille eesmärk on parandada piirkondliku arengu poliitika ja programmide tõhusust, ning RITA programmi strateegilise teadus- ja arendustegevuse toetamise uuring „Kaugseireandmete kasutuselevõtt avalike teenuste väljatöötamisel ja arendamisel“, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.