Academica konverents küsib: mis kõnetab tänapäeva noori?

Mis teemad ja miks kõnetavad tänapäeva noori? Millised on noorte väljakutsed, ohud, mured ja rõõmud? Kuidas toetada ja julgustada neid oma valikutes? Need küsimused kõlavad tihti nüüdisaegses Euroopas. 14. oktoobril algusega kell 12.15 toimub TÜ aulas Academica konverents „Noored tulevikuehitajatena. Kellu, arvuti, kompass – kellele ja miks?“, mis keskendubki noorte hääle kuulamisele ja mõistmisele. Huvilised oodatud!

Tänavuse Saksa-Eesti akadeemilise nädala Academica ja konverentsi põhifookus on noortel ja nende probleemidel.

„Nii Eesti kui ka Saksamaa seisavad mitmete noortega seotud väljakutsete ees,“ sõnas Saksa-Eesti akadeemilise nädala Academica korraldaja, Euroopa kolledži direktor Kristiina Tõnnisson. Tõnnisson lisas, et näiteks Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on aktiivselt tegelenud noorte tööpuudusega, kutsudes üles erinevaid osapooli leidma lahendusi. Eesti president Toomas-Hendrik Ilves on julgustanud noori püüdlema sellise maailma poole, milles nemad tahavad elada ning olema ambitsioonikad oma unistuste saavutamisel. „Mõlemad riigijuhid on seisukohal, et noorte häält on vaja kuulata.“

Academica nädala raames annavad Tartus loenguid mitmed tunnustatud saksa teadlased. Üheskoos Eesti oma ala spetsialistide ja riigi esindajatega osaletakse ka 14. oktoobril toimuval konverentsil, kus arutletakse teemadel:

  • noored ja ühiskond

Eestis on noored kodanikualgatuslikes tegevustes üheks aktiivseimaks eagrupiks, kusjuures selgelt eristutakse oma ühiskondliku aktiivsuse poolest sotsiaalmeedias. Saksamaa noored on Eesti noortest siiski ühiskondlikult aktiivsemad. Kuidas mõjutavad muutused maailmas ootusi noorte ühiskondlikule aktiivsusele? Selle teema üle arutleb teiste hulgas Bonni ülikooli dr Florian Hartleb.

  • noored ja haridus

Uuringud on näidanud, et järgmise kümnendi töötajad peaksid olema justkui T-kujulised, st omama süvendatud teadmisi ja oskusi ühest valdkonnast, kuid suutma orienteeruda võimalikult paljudes distsipliinides. Missugused on need õppekavad ja –meetodid, mis toetavad tõhusaimal viisil õpilasi omandama neile vajalikke teadmisi, oskusi ja kogemusi? Selle teema üle on teiste hulgas kutsutud arutlema Bonni ülikooli professor Ulrich Stephani.

  • noored ja internet

Mil määral teadvustavad noored endale interneti võimalusi ja ohte? Näiteks on kõigil võimalik TED kõnede kaudu tutvuda maailma juhtivate teadlaste, ettevõtjate, ühiskonnaaktivistide ja leiutajate ideedega. MOOC-de (Massive Online Open Courses) näol jõuavad maailma parimate ülikoolide videoloengud ilma osalustasuta suure hulga huvilisteni üle maailma. Samas on Eesti lapsed ja noored Saksamaa eakaaslastest märgatavalt suurema tõenäosusega olnud internetis juhtunu tõttu häiritud. Sellel teemal arutleb arvutiteadlane ja digitaalsete õpikeskkondade uurija Heinz Ulrich Hoppe.

  • noored ja arvud

Noored on läbi aegade olnud olulised ühiskonna jätkusuutlikkuse tagamisel, kuid tänapäeval seisavad paljud riigid silmitsi olukorraga, kus „tulevikuehitajaid“ kipub jääma vähemaks kui nende vanemaid ja vanavanemaid. Nii Saksamaa kui Eesti puhul on tegemist vananeva ühiskonnaga. Millised on noorte pereloomelist käitumist puudutavad väärtused ja noorte pereloomelisi valikuid mõjutavad tegurid? Selle üle arutleb teiste hulgas Goethe ülikooli professor Sabine Andresen.

„Jagamaks ühiselt Saksamaa ja Eesti kogemusi noortest ja noortele, on kogu üritustesarjal väga tugev roll kanda just tudengitel, kes modereerivad, korraldavad külalisõhtuid, osalevad aruteludel jne,“ kutsus Tõnnisson ka kõiki teisi huvilisi nädala sündmustest osa saama.

Saksa-Eesti akadeemilist nädalat Academica korraldab Tartu ülikool Nordrhein-Westfaleni liidumaa tööandjate liidu ja Saksamaa suursaatkonnaga Eestis toetusel.

Tutvu päevakava ja loengutega Academica kodulehel.

Lisainfo: Kristiina Tõnnisson, TÜ Euroopa kolledži direktor, Academica nädala korraldaja, tel: 737 6372, 5554 4312, e-post: kristiina.tonnisson@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392