Agressiivsuse uurijad kohtusid Saksamaal

29. septembrist 1. oktoobrini viibisid Tartu ülikooli psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro ja psühhofüsioloogia dotsent Evelyn Kiive Saksamaal Mainz’is Aggressotype konsortsiumi aastakoosolekul, kus 60 teadlast tutvustasid ja arutasid viis aastat kestva projekti „Aggression subtyping for improved insight and treatment innovation in psychiatric disorders“ esimese aasta uuringutulemusi.

Aggressotype konsortsium uurib agressiivsust, mis esineb sageli koos aktiivsus-tähelepanuhäire ja teiste käitumishäiretega.

Rahvusvahelise uurijaterühma eesmärk on selgitada välja, millised on inimese agressiivse käitumise taga olevad bioloogilised põhjused ja mehhanismid ning leida lahendusi, kuidas kõige efektiivsemalt agressiivsust ennetada ja ravida.

Tartu ülikoolist panustavad konsortsiumi töösse professor Jaanus Harro juhendamisel mitmed uurijad, kellel on konsortsiumis täita kaks suuremat ülesannet. „Esiteks me uurime geenide ja keskkonna koosmõju impulsiivse ja agressiivse käitumise väljakujunemisel ning teiseks kontrollitakse meie juhitava uuringu „Eesti laste isiksuse, käitumise ja tervise uuringu (ELIKTU)“ valimil Aggressotype'i leide,“ ütles professor Harro.

„See viimane tähendab, et kasutades hiiglasuuri andmebaase ja uudseid andmekaevealgoritme, püüab konsortsium ennustada mõnede geenide variantide olulisust agressiivsuse ja antisotsiaalse käitumise kujunemisel, ja meie valim on referentsvalim, mille peal neid ennustusi kontrollima hakatakse,“ lisas professor.

Rahvusvahelise Aggressotype konsortsiumi tegevust rahastab Euroopa Liit. Konsortsiumisse kuulub 18 akadeemilist partnerit ja kuus äripartnerit.

Rohkem infot konsortsiumi tööst ja projektist leiab aadressilt www.aggressotype.eu.

Lisainfo: Jaanuar Harro, TÜ psühhofüsioloogia professor, tel: 737 6657, 510 2798, e-post: jaanus.harro@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja