Aita luua Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramut!

Geenivaramu on 100% Tartu Ülikooli oma ja selle ainus mõte ongi võimaldada teadlastel järjest paremini ja targemalt uurida inimeste tervist ja haigusriske ning leida nende seoseid eluviisi-, keskkonna- ja geenimõjude omavahelise kõrvutamisega. Et seda teha, on aga vaja esmalt kokku koguda kümnete ja sadade tuhandete inimeste geeniproovid ja terviseandmed, mida siis omavahel võrrelda saab. Näiteks võime nii saada teada, missugused geenimustrid mängivad kaasa erinevate haiguste väljakujunemisel: miks jääb üks inimene vähki, teine maadleb suhkrutõvega ning kolmas on hädas kõrgeks kippuva vererõhuga.

TÜ geenivaramu siht on kokku koguda 100 000 inimese koeproovid. Kui aastaks 2010 selle eesmärgini jõutakse, on Eesti geenivaramu üks suuremaid biopanku kogu maailmas. Ja mine tea, võibolla saab sellest põnev uurimismaterjal ka sinu tulevaste teadustööde tarvis.

Just sellepärast kutsumegi nüüd ka sind: tule ja liitu ülikooli geenivaramuga!

See kõik ei ole üldsegi keeruline. Sinult võetakse vereproov ning palutakse vastata küsimustikule oma eluviiside - söömise, liikumisaktiivsuse, töö-puhkuse jm tervist mõjutavate harjumuste, samuti oma praeguse terviseseisundi ning sugupuu kohta. Need ongi geenidoonoriks saamise käigud. Edaspidine jääb juba geenivaramu hooleks.

Laboris eraldatakse doonorite vereproovidest pärilikkusaine DNA ning pannakse see hoiule biohoidlasse. Vedelas lämmastikus temperatuuril -135 kraadi püsivad proovid tarvitamiskõlbulikena isegi aastasadu. Küsimustiku vastused paigutatakse salakirja kodeeritult samuti hoiule, kus nad seisavad eraldi geenidoonori isikuandmetest. Kogutud andmed on mõeldud vaid biomeditsiini ja geeniteaduse alaseks teadustööks.

Ja muide, meil on rõõm teatada, et geenivaramul on tänaseks ette näidata ka juba esimesi käegakatsutavaid tulemusi: näiteks oleme just tänu viimase aja uuringutele saanud teada mõndagi uut mitme päriliku vähiliigi
diagnoosimise asjus.

Nii palju siis taustast. Kui oled järele mõelnud ja ei pea paljuks ohverdada oma elust mõne talvise hetke, siis ootame sind doonorkabinettidesse, mis asuvad Tiigi 61b ja Gildi 8. Geeniandmeid koguvad ka paljud perearstid üle
Eesti.

Täpsemat infot leiad www.geenivaramu.ee või helistades telefonidel 744 0200 ja 501 1390.

Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu