Ajaloolane Raimo Pullat annetab ülikoolile raamatuid

Raamatute sari käsitleb Vatikani riigi saadikute ehk nuntsiuste tegevust nii Poolas kui mujal, kuhu kirik neid saatis. Vatikani riigi diplomaatiline saatkond ehk apostellik nuntsiatuur tegutseb Poolas aastast 1519 kuni tänapäevani. Lisaks olemasolevale tegutses Poolas kokku 69 apostellikku nuntsiust, kellel oli suur ja sügav huvi maa vastu, kuhu nad olid akrediteeritud. Nende tegevuse tulemusena on säilinud protokollid, kirjavahetus ja muud ajaloolised dokumendid, mis kajastavad erinevaid elualasid ja probleeme.

Emeriitprofessor Raimo Pullati sõnul pole mitte kõigis maades analoogset materjali publitseeritud. "Poola Teaduste ja Kunstide Akadeemia Krakovis hakkas nimetatud materjalide vastu huvi tundma juba rohkem kui 100. aastat tagasi, kui 1880. aasta algul asutas paavst Leo XIII Vatikani arhiivi. Seega hõlmas nuntsiuste tegevus ka aega, mil Liivimaa oli osaliselt Poola võimu all ning osal nuntsiatuuri dokumentidest on otsesem või kaudsem seos ka Liivimaa ajalooga," ütles Pullat.

Emeriitprofessor Raimo Pullati sõnul soovib ta annetusega tähistada Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva aga ka Tartu Ülikooli 375. aastapäeva ning usub, et raamatud on TÜ Raamatukogu religioonikirjanduse kogule väärikas täiendus.

Pidulikul raamatute üleandmisel osalevad TÜ rektor Alar Karis, Poola suursaadik Thomasz Chłoń, Tartu abilinnapea Jüri Sasi ja TÜ Raamatukogu direktor Martin Hallik.

Emeriitprofessor Raimo Pullat on sündinud 1935. aastal ning lõpetas 1958. aastal Tartu Ülikooli ajaloolasena. 1972. aastal kaitses ta ajaloodoktori kraadi. Raimo Pullat on aastatel 1974–1981 olnud Tartu Ülikooli professor. Muuhulgas on ta töötanud ka Eesti NSV Teaduste Akadeemia Ajaloo Instituudi direktorina, Tallinna Pedagoogikaülikooli uurija professorina ning Tallinna Ülikooli professori ja linnakultuuri õppetooli juhatajana. Alates aastast 2005 on Raimo Pullat Tallinna Ülikooli emeriitprofessor. Tal on ka filosoofiadoktorikraad (laudatur) Oulu ülikoolist ning alates aastast 2001 on ta Poola Kunstide ja Teaduste Akadeemia välisliige ning aastast 2005 Johannes Paulus II nimelise Lublini Katoliikliku Ülikooli audoktor.

Lisainfo: TÜ avalikkussuhete spetsialist Kady Sõstar, tel 737 5685, 511 9188

Anneli Maaring