Alan Turing 100

Kolmapäeval, 13. juunil tähistatakse arvutiteaduste instituudis seminariga informaatika ja tehisintellekti aluste ühe looja Alan Turingi 100. sünniaastapäeva. Kõik on oodatud!

Alan Mathison Turing (1912–1954) oli Briti matemaatik, loogik, informaatik ja krüptoloog. Teda peetakse üheks informaatika ja tehisintellekti loojaks. 2012. aastal toimub Turingi mälestusüritusi kõikjal üle maailma.

Matemaatiku ja teoreetikuna on ta pakkunud välja ühe viisi, kuidas teoreetiliselt saab üldse algoritmiliselt arvutada (nn. Turingi masina) ja tõestanud, et kõik, mida saab arvutada, on arvutatav just selliste lihtsate "arvutite" abil. Samuti defineeris ta nn Universaalse Turingi Masina, mis saab kõigepealt ette programmi (ühe Turingi masina kirjelduse) ning rakendab seda programmi andmetele. Teisisõnu, piisab ühest arvutist (riistvara), mida saab programmeerida erinevate programmide (tarkvara) abil. Turingi nime kannab lisaks veel nn Turingi test, mille eesmärk on öelda, millal on arvutid muutunud piisavalt targaks. Selle testi järgi peaks inimene suhtlema teise osapoolega (näiteks kirjalikult) ja kui ta ei suuda tuvastada, kas teisel pool on arvuti või inimene, siis ongi arvuti piisavalt "tark".

TÜ arvutiteaduste instituudi juhataja prof Jaak Vilo sõnul on Alan Turingi tähtsust ja panust infotehnoloogia arengusse raske üle hinnata. „Turing oli eelmise sajandi üks mõjukamaid inimesi – just tema loodud arvutatavuse aluste teooriate põhjal on välja arendatud kõik modernsed arvutid. Alan Turing osales ka sakslaste mereväe Enigma salakoodi lahtimurdmisel, kiirendades sellega II maailmasõja lõppu. Käesolev seminar on meiepoolne austusavaldus suurele mõtlejale,“ ütles Vilo.

Alan Turingi auks korraldataval üritusel tutvustavad esinejad tema elu ja pärandit. Paneeldiskussioonides arutletakse Turingi teadusliku pärandi tähtsuse ning edasiarenduste teemal. Samuti tuleb juttu arvutite üli-inimliku intelligentsuse võimalikkusest ja ohtlikkusest.

Seminari peaesinejad on arvutiteaduse ja krüptograafia eksperdid Dominique Unruh (TÜ), Peeter Laud (Cybernetica), Edith Elkind Singapurist, Skype üks asutajaid ning arvutite intelligentsuse murdepunkti singulaarsuse uurija Jaan Tallinn, akadeemik Enn Tõugu ning paljud teised. Lisaks antakse laureaatidele kätte tänavused Playtech’i stipendiumid. Päeva juhib prof Jaak Vilo.

Üritus toimub kolmapäeval, 13. juunil algusega kell 11 TÜ arvutiteaduste instituudis (Liivi 2, ruum L111). Seminari töökeeleks on inglise keel ja kõik huvilised on oodatud, etteregistreerimine pole vajalik.

Rohkem infot ja täpne ajakava: http://courses.cs.ut.ee/visionaries/Main/AlanTuring

Lisainfo: prof Jaak Vilo, tel 50 49 365, jaak.vilo@ut.ee


Anneli Miljan
Tartu ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee