Ameeriklase teekond budismini

Ameerika päritolu buda nunn Bhikshuni Lozang Trinlae leiab, et eestlased austavad ja armastavad oma kultuuri ning hoiavad selle pärandit. See on miski, mille üle kohalikud iga päev ei juurdle, kuid Trinlae tunneb, et see on eestlastes tugevalt olemas.

Trinlae, kes on Eestis elanud vaevalt pool aastat ja kelle kaugeim reisisihtkoht on siin piirkonnas olnud seni Lõunakeskus, tajub, kui väga hoiavad eestlased au sees kunsti, muusikat, kirjandust ja üldse inimeste loovust.

„See paistab välja isegi arhitektuurist! Ma käisin Elektriteatris ja mõistsin, kuidas ajalugu võib kõnetada vana ehitise kaudu – on tunda seal kunagi tegutsenud inimeste kohaolu,“ kirjeldab Trinlae. Siinne väike rahvas väärtustab tema arvates oma rahvuslikku identiteeti, mitte ei püüa viljeleda mingit urbanistlikku minapilti.

„USA-s tunnen ma sellisest autentsusest puudust. Teie, eurooplased, olete aga sellega harjunud. Täpselt samamoodi on Aasias, kus tuhandete aastate pikkune ajalugu on osa inimeste identiteedist,“ räägib ta.

Füüsikast budismini

Trinlae on Tartu Ülikooli külalislektor, kes jääb esialgse plaani kohaselt siia kaheks aastaks. Tema sõnul on Tartu Ülikoolis eeskujulikult esindatud kristluse-, islami- ning Lähis-Ida ja Kesk-Aasia uuringud, kuid tema on siin selleks, et täita Kaug-Idaga seotud lüngad.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis