Andres Kasekampi raamat „Balti riikide ajalugu“ ilmus vene keeles

2014. aasta lõpus ilmus Tartu ülikooli kirjastuse väljaandel Balti poliitika professori Andres Kasekampi monograafia „Balti riikide ajalugu“ venekeelne versioon. Suureks väljakutseks peab Kasekamp raamatu levitamist Venemaal.

„Balti riikide ajalugu“ on esimene ühe autori kirjutatud üldkäsitlus Baltikumi ajaloost, mis jälgib seostatult ja võrdlevalt kõigi kolme Balti riigi ajalugu alates esimeste asukate piirkonda saabumisest, Liivimaa vallutamisest ristisõdades ja Leedu kerkimisest keskaja Euroopa üheks võimsamaks riigiks, piirkonna liitmisest Venemaa keisririigiga ning uusaegse rahvusliku identiteedi teket.

Uusimatele teadustöödele tuginedes pöörab Kasekamp erilist tähelepanu tormilisele 20. sajandile, mille jooksul Balti riigid saavutasid iseseisvuse, kuid pidid ka taluma nii Nõukogude Liidu kui ka Natsi-Saksamaa okupatsiooni. Raamat hõlmab samuti ülevaadet sellest, kuidas Balti riigid taastasid iseseisvuse ning neist said Euroopa Liidu liikmesriigid.

Algselt inglise keeles kirjutatud teost, mis ilmus 2010. aastal rahvusvahelise teaduskirjastuse Palgrave Macmillani maailmariikide ajaloole pühendatud sarjas, on vene lugejate jaoks täiendatud uue eessõna ja 2013. aastasse ulatuvate sündmustega. Kasekampi sõnul võibki ajaloo erinev tõlgendamine muuta raamatu levitamise Venemaal väljakutsuvaks.

Raamat ilmus eesti keeles 2011. aastal. Monograafia on seni avaldatud ka soome, läti, poola ja jaapani keeles. Pärast edukaid läbirääkimisi ühe Hispaania kirjastusega võib oodata ka hispaaniakeelse tõlke ilmumist.

Raamatu tõlkis vene keelde Ljudmila Dubjeva. Monograafia venekeelset väljaandmist toetasid Tartu ülikooli kirjastamiskolleegium ja Euroopa Liidu-Vene uuringute keskus CEURUS.

Kasekampi monograafia on pälvinud Balti assamblee teaduspreemia, Eesti riigi teaduspreemia ning „Association for the Advancement of Baltic Studies“ (USA) raamatu auhinna. 2011. aastal jõudis eestikeelne raamat Eestis enim müüdud raamatute edetabeli TOP 10-sse.

Täpsema info monograafia kohta leiab Tartu ülikooli kirjastuse kodulehelt.

Lisainfo: Andres Kasekamp, Tartu ülikooli Balti poliitika professor, tel: 600 1241, 526 7944, e-mail: Andres.Kasekamp@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja