Antropoloogid tähistavad Juhan Auli sünniaastapäeva konverentsiga

Neljapäeval, 14. oktoobril tähistavad Tartu Ülikooli antropoloogid traditsioonilise konverentsiga Eesti antropoloogia rajaja professor Juhan Auli 113. sünniaastapäeva. Esitlusele tuleb ka kogumik "Papers on Anthropology", millest selgub, et kuigi Eesti laste pikkus ja kaal on suurem kui varem, jääb kehamassi indeks ikkagi normi piiresse. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39225","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Lisaks loodusteaduslikele ning antropoloogilistele ettekannetele esitletakse konverentsil 30 teadusartiklist koosnevat rahvusvahelist kogumikku "Papers on Anthropology", mille üks artiklitest käsitleb Eesti koolilaste kasvuandmeid aastatel 2006–2009 võrrelduna kümne aasta taguse ajaga. Artikli üks autoritest, TÜ emeriitdotsent Helje Kaarma tõdeb, et nii Eesti laste pikkus kui kaal on varasemaga võrreldes suurenenud. "Samas on laste kehamassi indeks ikkagi normi piires, seega põhjust muretsemiseks pole," ütles Kaarma.

Lisaks Eesti koolilaste kasvuandmeid tutvustavale ettekandele saab konverentsil ülevaate ka analoogilisest uuringust 1950. aastatel, hariduslike erivajadustega laste aitamisvõimalustest hariduse, sotsiaaltöö ja meditsiini valdkonna koostööna, lisaks saab kuulata Juhan Auli kaasteeliste mälestusi temast kui teadlasest ja õppejõust.

Professor Juhan Aul (1897– 1994) oli mitmekülgne teadusemees ja andekas teaduse populariseerija, keda võib julgelt nimetada Eesti antropoloogia isaks. Lisaks oli ta pioneer ka paleoantropoloogia vallas ning andis oma panuse selgroogsete loomade uurijana ja eestikeelse zooloogilise, anatoomilise, histoloogilise ja embrüoloogilise terminoloogia kujundajana. Juhan Aul oli ka 1939. aastal Eesti Loodusuurijate Seltsi antropoloogiasektsiooni asutajaliige ja esimene antropoloogiasektsiooni esimees ning aastatel 1958-69 Tartu Ülikooli zooloogia kateedri juhataja, jätkates hiljem professorina. Antropoloogid tähistavad Juhan Auli sünniaastapäeva konverentsiga alates 1995. aastast ning selleks ajaks on ilmunud ka rahvusvahelise levikuga kogumik "Papers on Anthropology," sedapuhku juba 19. korda.

Konverents toimub 14. oktoobril algusega kell 15 Eesti Loodusuurijate Seltsi majas Struve tn 2. Konverentsi korraldavad TÜ arstiteaduskonna füüsilise antropoloogia keskus ning Eesti Loodusuurijate Selts.

Konverentsi programm

Lisainfo: