Arengukonverents toob ülikooli inspireerivad esinejad

Alanud on registreerumine 17. mail TÜ peahoone aulas toimuvale ülikooli arengukonverentsile. Sündmusel, mille tulemustest saab ülikool tugeva aluse nii enda kui ka Eesti ühiskonna arengu suunamiseks, esinevad Eva Åkesson, Kristjan Vassil, Dan Bogdanov, Heli Lukner, Meelis Friedenthal, Ilmar Raag.  

Arengukonverentsi eesmärk on inspireerida ning vahendada ülikooli pikaajalis arenguvalikuid Eesti ühiskonnale ja kogu ülikooliperele.

Arengukonverentsi ajaks valmib ülikooli uue arengukava eelnõu, mille sisu käsitletakse ka konverentsil. Ühiselt otsitakse vastuseid järgmistele küsimustele:

  • Milline on ülikoolide roll tänapäeva maailmas?
  • Kuidas saab Tartu Ülikool aidata kaasa Eesti majanduse kiiremale arengule?
  • Kuidas leida Tartu Ülikoolis, aga ka ühiskonna laiemalt tasakaal rahvuskeele ja kultuuri säilitamise ja arendamise ning üleilmastumise ja avatuse vahel?

Konverents on jagatud kolme ossa ja toimub kell 10–14.

  • Tartu Ülikool maailma saja parima ülikooli sekka
  • Tartu Ülikool – ainuke eestikeelne universitas maailmas
  • Tartu Ülikool – tuleviku Eesti majanduse kiirendi

Üritus toimub eesti ja inglise keeles. Konverentsil on sünkroontõlge. Registreerumine on avatud 13. maini.

Lisaks arengukonverentsile toimuvad 17. mai pärastlõunal Juhan Peegli konverents ja Delta majanduskonverents.


Eva Åkesson on keemilise füüsika professor, alates 2012. aastast Uppsala Ülikooli rektor ja Euroopa ülikoolide rahvusvahelistumise eestvedaja. Ka tema varasem karjäär on olnud seotud ülikoolide juhtimisega: alates 1996. aastast töötas ta Lundi Ülikoolis eri ametikohtadel, sh aastail 2003–2011 prorektorina. Alates 2017. aastast on Eva Åkesson Tartu Ülikooli nõukogu liige. Ta on teadusülikoolide võrgustiku The Guild aseesimees ja tänu tema soovitusele kutsuti võrgustiku asutajaliikmeks ka Tartu Ülikool. Teenete eest Tartu Ülikooli rahvusvahelise koostöö edendamisel ja ülikooli juhtimise toetamisel nõukogu liikmena tunnustas ülikooli senat Eva Åkessoni hiljuti Skytte medaliga. 

Kristjan Vassil on Tartu Ülikooli teadusprorektor. Ta kaitses 2012. aastal Euroopa Ülikooli Instituudis Firenzes Itaalias poliitika ja sotsiaalteaduste doktorikraadi. Enne teadusprorektori kohale asumist 2017. aastal töötas Vassil Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis tehnoloogiauuringute vanemteadurina. Tema teadustegevuse põhisuunad on tehnoloogiauuringud, e-riigi majandus- ja käitumuslik mõju, masinõppe ja tehisintellekti osa avalike e-teenuste arendamises ning valijakäitumine. Ta on Eesti valimisuuringute juhtkomitee liige ja valijakompassi väljatöötamise projektijuht.

Dan Bogdanov on uudse turvalise ühisarvutusel põhineva andmetöötlussüsteemi Sharemind looja ja Cybernetica AS-i privaatsustehnoloogiate osakonna juhataja. 2013. aastal kaitses ta Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituudis doktorikraadi. Dan Bogdanov tegeleb infoturbe rahvusvahelise standardimisega, õpetab programmeerimist ja edendab privaatsust. Ta on pälvinud oma teadus- ja arendustöö eest presidendi Valgetähe IV klassi teenetemärgi ja noore IT-teadlase eripreemia.  

Heli Lukner on Tartu Ülikooli füüsikalise optika vanemteadur ja kaitsetööstusettevõtte Milrem AS arendusprojektide juht ning Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige. Ta on pälvinud teaduse ja teadusliku mõtteviisi populariseerimise eest Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase eripreemia ja Eesti teaduse populariseerimise konkursi peapreemia. Avalikkusele on Heli Lukner tuntud haridussaate „Rakett 69“ kohtunikuna ja raamatu „Füübits“ kaasautorina. 

Meelis Friedenthal on eesti kirjanik ja teoloog, kes töötab Tartu Ülikooli raamatukogus Läänemere regiooni intellektuaalse ajaloo vanemteadurina. Ta kaitses 2008. aastal Tartu Ülikooli usuteaduskonnas doktorikraadi. Tema teadustöö põhisuunad on teadus- ja ideeajalugu, teaduse ja religiooni suhted ning keskaja ja varauusaja teoloogia ja filosoofia. Meelis Friedenthali ajaloolist romaani „Mesilased“ pärjati 2013. aastal Euroopa Liidu kirjandusauhinnaga.

Ilmar Raag on Tartu Ülikooli vabade kunstide professor, esseist, režissöör, stsenarist ja filmikriitik. Pika televisioonikarjääri jooksul on ta toimetanud ja juhtinud saateid, olnud programmijuht ja Eesti Televisiooni juhatuse esimees. Ta on töötanud valitsuse kommunikatsioonibüroo strateegilise kommunikatsiooni nõunikuna ning olnud Vabariigi Presidendi mõttekoja liige. Ta on andnud meedia, kommunikatsiooni ja filmialaseid kursusi mitmes ülikoolis. Ilmar Raag on pälvinud Valgetähe IV klassi teenetemärgi ja Postimehe aasta arvamusliidri tiitli.

Lisateave: Erik Puura, TÜ arendusprorektor, 506 4802, erik.puura@ut.ee