Arheoloogid taastasid rauaaegset elukeskkonda

3. augustil lõpetati Rõuges muinastalu avaliku esitlusega kuu aega toimunud eksperimentaalarheoloogiline seminar, kus läbi praktilise tegevuse tutvustati muinasajahuvilistele rauaaegset elukeskkonda.

1. juunil alguse saanud seminari põhirõhk oli arhailiste töövõtete omandamisel ning rauaaegse elukorraldusega tutvumisel. „Seminar toimub 2010.–2011. aastal valminud Rõuge muinasmaja juures. Selle üheks väljundiks on terve rauaaegse talu rekonstruktsioon, kuhu kuuluvad eelmainitud muinasmaja ehk eluhoone, ait, laut, sepikoda ja suvekoda,“ rääkis Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi projektijuht Viire Kobrusepp.

Terviklikku rauaaegset talu saab tulevikus kasutada nii arheoloogia ja muinaskäsitöö õpitubade korraldamiseks ajaloo- ja käsitööhuvilistele kui ka interdistsiplinaarse õppetöö läbiviimiseks. Kõigi hoonete püstitamisel on aluseks võetud arheoloogiline aines Eestist ja lähinaabrusest ning lisaks vastavasisulised etnograafilised uurimused.

„Tänaseks on valminud sepatööks vajalik tööriistakomplekt, mille tegemisel lähtuti arheoloogilisest materjalist. Käesoleval aastal on muinasmaja kõrvale kerkinud tulevase sepikoja seinad. Eelmise aasta seminaril alustatud ait on ümber tõstetud selle õigesse, detailplaneeringus ettenähtud kohta. Sellele paigaldati hoone kõrval valmis ehitatud katuse tugikonstruktsioon ning alustatud on katusekatte paigaldamist. Selle aasta plaanides on veel püstkoja põhiosa püstitamine,“ kirjeldas Kobrusepp tehtud ja veel eesootavaid töid.

3. augustil toimus Rõuge muinastalus avalik esitlus. Muinastalu minevikust, olevikust ja tulevikust ning muinasaegsest eluolust rääkis projekti eestvedaja, Tartu Ülikooli projektijuht Viire Kobrusepp. Rauast, sepikodadest ja sepatööst kõneles TÜ arheoloogia doktorant Ragnar Saage. Võimalus oli ka näha, kuidas töötasid sepad u 1000 aastat tagasi.

Rohkem infot projekti (www.aac-project.eu) ja muinasmaja kohta leiab muinasmaja kodulehelt www.muinasmaja.edicypages.com.

Euroopa naabrus- ja partnerlusinstrumendi Eesti–Läti–Vene piiriülese koostöö programm (www.estlatrus.eu) 2007–2013 toetab rahaliselt ühiseid arendustegevusi regiooni konkurentsivõime parandamiseks, kasutades ära regiooni potentsiaali ja soodsat asukohta Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni vahelisel ristteel.

Vaata ka Ringvaate videolugu Rõugest kohapeal.

Lisainfo: Viire Kobrusepp, Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi projektijuht, tel: 55 48 781, e-post: viire.kobrusepp [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja