Astronoomia lahtisel võistlusel uuriti päikese kahjulikku mõju nahale

16. aprillil toimus uuenenud formaadi alusel Tartus Physicumis XIII astronoomia lahtine võistlus.

Tänavusel astronoomia lahtisel võistlusel oli 5 ülesande asemel vaja lahendada 7. „Lahendusi üle vaadates selgus, et ülesannete raskustase, eriti gümnaasiumiastmes, oli varasemast kergem, mistõttu olid õpilaste saavutatud punktiskoorid tänavu suhteliselt kõrged,“ sõnas võistluse korraldaja Tiit Sepp. Ülesandeid lahendades arvutasid õpilased näiteks Linnutee keskse musta augu massi, leidsid, kui ohtlik on päevitamine nahale, arvutasid satelliitide liikumiskiiruseid jms.

„Tänavuse lahtise võistluse esikoht läks esmakordselt tütarlapsele,“ Tiit Sepp Hugo Treffneri gümnaasiumi abiturendi Eva-Maria Tõnson üldvõidu üle 28 õpilase konkurentsis.

Võistluse kõik tulemused on leitavad TÜ teaduskooli koduleheküljelt.

Tulemuste alusel moodustatakse Eesti võistkond juuli alguses toimuvaks II Eesti-Tšehhi maavõistluseks. Eesti-Tšehhi maavõistluse tulemuste põhjal moodustub omakorda Eesti koondis rahvusvaheliseks astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadiks, mis toimub käesoleva aasta novembris Tais.

Astronoomia lahtist võistlust rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas TÜ teaduskool koostöös Tartu observatooriumiga.

Lisainfo: Tiit Sepp, žürii esimees, tiit.sepp@to.ee

Viivika Eljand-Kärp