Avalikus loengus räägitakse Mithrase kultusest Rooma keisririigis

Teisipäeval, 4. novembril kell 16.15 esineb Eesti akadeemilise usundiloo seltsi loengusarjas „Püha ja paik“ Tallinna ülikooli religiooniuuringute dotsent Jaan Lahe ettekandega „Mithraeum kui sakraalne kosmos“. Loeng toimub Ülikooli 16 – 212.

1. sajandi lõpust 4. sajandini Rooma keisririigis levinud päikesejumal Mithrase kultuse sisust on kultuses kehtinud vaikimiskohustuse tõttu vähe teada. Ka kirjalikke allikaid on kultuse kohta äärmiselt napilt. Mithrase kultusest on aga säilinud rohkesti raidkirju ning väga palju ainelisi mälestisi – skulptuure, reljeefe, maalinguid, kultusesemeid ja kultusehitiste jäänuseid.

Mithrase pühamu ehk mithraeum erines teiste antiikjumalate templitest selle poolest, et templi pearuum asus kas mõne hoone keldrikorrusel või maa all. See ei olnud juhuslik, sest kultusruum sümboliseeris koobast, milles Mithras tappis pärimuse järgi härja. Ühtlasi oli kultusruum ka korrastatud maailma ehk kosmose mudel – sellele viitab kultusruumidest pärinev rohke kosmiline sümboolika.

Lähem info loengusarja kohta leidub EAUS-i koduleheküljel.

Lisainfo: Madis Arukask, EAUS-i president, madis.arukask@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392