Avatakse näitus, mis vaatleb aega enne Esimest maailmasõda

100 aasta möödumise puhul Esimese maailmasõja algusest on 1.-31. oktoobrini Tartu ülikooli raamatukogus (W.Struve 1) näitus „Ärev vaikus enne tormi. Aeg enne 1914. aastat“.

Aastaid enne Esimest maailmasõda on tagasiulatuvalt kirjeldatud kui vaikust enne tormi, ent Austrias oli see pigem ärev aeg, mil kõigis valdkondades astuti suur samm modernismi suunas: Sigmund Freud uuris inimese alateadvust, naised hakkasid iseseisvuma, sionistid ihkasid juudiriiki, muusika hülgas harmoonia alustalad ning maalikunst vabastas end hoogsalt realismist.

Enne 1914. aastat mängiti veelkord üksteise vastu välja vana ja uue Euroopa eelised ja puudused ning testiti neid: katsetati olemasolevate kunstiliste, isiklike ja sotsiaalsete piiride sobivust, vaeti veelkord moraalseid ja teoreetilisi põhimõtteid ja prooviti uusi tehnilisi võimalusi linnaehituses ja meditsiinis – seda kõike korraga linnas, milles võis „ühe päevaga läbida sada aastat“ nagu arvas Robert Musil pärast Esimest maailmasõda tagasivaatavalt Viini kohta.

Näitus käsitleb põhjapanevaid muutusi arstiteaduses, arhitektuuris, kirjanduses, kujutavas kunstis ja muusikas, aga ka feminismi ja naisõigusliikumise teket ja levikut, natsionalismi, antisemitismi ja sionismi ilminguid ning rahuliikumist enne Suurt Sõda.

Kui saja aasta eest võis veel mõelda, nagu võiks sõda lahendada kõik probleemid, siis teatakse õnneks täna, et sõda pole paratamatus.

Pildivalik ja saatetekstid on koostatud Stefan Kutzenbergeri poolt Leopold muuseumist Viinist.

Näituse vahendas Austria suursaatkond Tallinnas.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392