Baltikumi iduettevõtluse ülevaade 2020: enim iduettevõtete asutajaid tuleb Tartu Ülikoolist

25.–27. augustini toimub Eesti Rahva Muuseumis ärifestival Startup Day, mida korraldavad Tartu iduettevõtluse ökosüsteemi partnerid eesotsas Tartu Ülikooliga. Jagame sel puhul 16. jaanuaril 2020. aastal avaldatud uudist Baltikumi iduettevõtluse ülevaatest.

_____________________________________________

Iduettevõtluse kiirendi Startup Wise Guys ja innovaatikakogukond EIT Digital avaldasid kolmandat korda Baltikumi iduettevõtluse ülevaate. 2020. aasta ülevaates keskendutakse ühe teemana ettevõtete asutajatele. Selgub, et kõige enam asutajaid on hariduse saanud Tartu Ülikoolis.

Kokku küsitleti iduettevõtluse ülevaate tarbeks kolmel Baltimaal 1043 iduettevõtete asutajat, kellest 403 andsid vastuse ka omandatud kõrghariduse kohta. Asutajate hariduse järgi on edetabeli tipus Tartu Ülikool, teisel kohal asub Tallinna Tehnikaülikool ja kolmandal Vilniuse Ülikool.

„Selleks, et luua edukas ettevõte, on sul vaja innovaatilist ideed. Tänapäeval tekivad need ideed erinevate erialade kokkupuutepunktis. Siin peituvadki Tartu Ülikooli kaks saladust: esiteks oleme universitas ja teiseks tegutseme linnas, mis väärtustab häid ideid. Kui näiteks ajaloo- ja meditsiinitudengile on mõtete vahetamiseks loodud viljakas keskkond, siis sünnib sellest midagi, mida varem pole olnud,“ arutles Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reim ülikooli koha üle iduettevõtjate hariduse andjana. „Ja loomulikult meile lihtsalt meeldivad sarvedega hobused,“ lisas ta muiates.

„2020 ei ole kusagil olnud tavaline aasta, aga vaadates lähemalt Baltikumi, näeme ka positiivseid suundumusi. See aasta tõestab, et edu ei ole seotud suurusega ja kui digitaalses arengus pikalt ette mõelda, tekivad kriiside ajal uued võimalused,“ kommenteeris aruannet ja olukorda iduettevõtluse maastikul Startup Wise Guysi turundusjuht Zane Bojare.

Iduettevõtjad tulevad pealinnast

Aruandes analüüsiti ka asutajate piirkondlikku jaotust ja kõrgkoolis õpitud eriala. Selgus, et suurem osa iduettevõtete asutajaid tuleb pealinnadest. Eestis oli asutajaid väljastpoolt pealinna 14% ja Leedus 13%, aga Läti paistis silma eriti suure pealinnakesksusega – 94% asutajatest oli pärit Riiast. Eesti ja Leedu puhul toodi esile, et tasakaalustamiseks olemas on ka teine tugev tõmbekeskus: Tartu ja Kaunas.

Asutajate omandatud erialades ilmnesid selgelt soolised eelistused: meessoost asutajad olid hariduse omandanud enam tehnilistel erialadel, naised aga majanduse ja ärikorralduse suunal. Meestel oli esikohal arvutiteadus ja naistel majanduse eriala.

Ükssarvikute maa

Baltimaades on kokku kuus ükssarviku staatusesse tõusnud iduettevõtet, millest viis pärinevad Eestist. Viimati saavutas ettevõttena ühe miljardi dollari väärtuse Pipedrive.

Kokku on Eestis 7,9 iduettevõtet 10 000 elaniku kohta. Lätis on see arv 2,5 ja Leedus 3,7. Ülevaates tõdetakse, et Baltikum on iduettevõtete arenemiseks suurepärane keskkond: siin tehakse investeeringuid iduettevõtetesse ühe elaniku kohta viis korda rohkem kui mujal Ida- ja Kesk-Euroopas.

Tutvu ülevaate täisversiooniga veebis.

Lisateave: Aitel Käpp, Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse, turundus- ja kommunikatsioonijuht, 508 6478, aitel.kapp [ät] ut.ee