Baltimaade keemiaolümpiaad selgitas Vietnamisse võistlusele sõitva Eesti meeskonna

Selle aasta Baltimaade keemiaolümpiaad toimus 25.-27. aprillil Vilniuses, Leedus. Olümpiaadist võttis osa 20 õpilast Eestist, Lätist ja Leedust. Parim eestlane oli kuuenda koha saavutanud Rasmus Kisel Gustav Adolfi gümnaasiumist.

Eestit esindasid sel võistlusel

Heigo Ers Kohtla-Järve Järve gümnaasiumist
Karl Erik Lillo Tallinna reaalkoolist
Maria Krajuškina Tallinna reaalkoolist
Mihkel Kotli Tallinna reaalkoolist
Rasmus Kisel Gustav Adolfi gümnaasiumist
Raul Rinken Hugo Treffneri gümnaasiumist

Võisteldi nii praktikas kui ka teoorias. Praktilise ülesandena pidid võistlejad viima läbi komplektide ligandivahetus-kineetika uurimise ning sünteesima ja puhastama aineid kromatograafiliselt. Teoreetilises pooles ootas õpilasi kuus ülesannet nii füüsikalisest, orgaanilisest kui ka analüütilisest keemiast.

Eesti võistkonna juhendaja Anneli Kruve sõnul muutuvad ülesanded iga aastaga teaduslikust vaatepunktist aina põnevamaks, kuid selle võrra õpilastele ka raskemaks.

Kokkuvõttes läks 2014. aasta Baltimaade keemiaolümpiaadi võit Leetu. Esimeseks tuli Violeta Stojalnikova.

Ühtlasi sai selle võistlusega selgeks ka rahvusvahelisele keemiaolümpiaadile lähetatav Eesti võistkond. Juuli lõpul sõidavad Vietnamisse, Hanoisse Rasmus Kisel, Maria Krajuškina, Mihkel Kotli ja Karl Erik Lillo.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Anneli Kruve, TÜ analüütilise ja füüsikalise keemia teadur, e-post: anneli.kruve@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja