Bioeetika tekitab vaidlusi erinevate kultuuride vahel

Konverentsi peakorraldaja, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja prof. Margit Sutropi sõnul on bioeetika normide aluseks täna valdavalt lääne ühiskonna arusaamad õigest ja valest, mis võib aga tekitada pingeid või vastuseisu teistes kultuurides. "Erinevate maailmajagude teadlaste nõupidamine peaks aitama Euroopa meditsiinieetikutel jõuda selgusele, kas nende poolt õigeks peetavad väärtused ja printsiibid on ikka kogu maailma jaoks kehtivad või tuleks meditsiinieetikas senisest rohkem võtta arvesse kultuurilisi erinevusi," selgitas Sutrop.

Bioeetika on valdkond, mis annab uurimisainet arstidele, bioloogidele, filosoofidele, juristidele ja sotsiaalteadlastele. Täna on kõige suuremaid vaidlusi põhjustavad teemad kloonimine, embrüonaalsete tüvirakkude uurimine ning elu alguse ja lõpuga seotud küsimused.

Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Euroopa meditsiini- ja tervishoiu filosoofia ühingu korraldatava 22. aastakonverentsi peateemaks on Euroopa bioeetika globaalses kontekstis. Kohtumise kavas on neli peaettekannet. Prof. Ruth Chadwick Suurbritanniast arutleb selle üle, kas ja mil määral on üldse vajalik reguleerida biomeditsiinilist uurimistööd. Prof. Soraj Hongladarom Tai Kuningriigist esitab privaatsuse budistliku käsitluse ning näitab, kuidas aasialik arusaam privaatsusest erineb läänelikust. Prof. Godfrey Tangwa Kamerunist räägib globaliseerumise erinevatest tähendustest ja mõjust eri kultuuridele ning prof. Ruth Macklin USAst küsib, kas bioeetika saab võtta arvesse kultuurilisi erinevusi, ent hoiduda langemast eetilise relativismi lõksu.

Lisaks ettekannetele toimuvad ka mitmed spetsiaalsed töötoad. Näiteks võrreldakse Eesti ja Suurbritannia e-tervise projekte ning arutletakse, kas konsensus eutanaasia lubatavuse küsimuses on võimalik.

Konverentsi toetavad Tartu linn, Tartu Ülikool ning Tartu Ülikooli kliinikum.

Konverentsi täpne kava on kodulehel: http://www.eetikakeskus.ut.ee/espmh2008

Lisainfo: TÜ eetikakeskuse projektijuht Kristi Lõuk, tel 737 5327, 511 7359