Bioinformaatika taristu edeneb tänu Horisont 2020 rahasüstile

Euroopa eluteaduste bioloogiliste andmete haldamise taristu ELIXIR (European Life Sciences Infrastructure for Biological Information) sai ELilt 19 miljonit eurot, et kiirendada Euroopa eluteaduste andmete taristu elluviimist järgmisel neljal aastal. Tartu ülikool on Eestist ainus ELIXIRi partner.

Alates septembrist 2015 hõlbustab projekt ELIXIR-EXCELERATE Euroopa bioinformaatikaressursside lõimimist, toetades teadus- ja arendustegevust eluteaduste kõigis sektorites. Kiirendades kõige tähtsamate andmeteenuste arendamist ja rakendamist pakub see ELIXIRi kasutajatele kõrget kvaliteeti.

EXCELERATE’ile saadud toetus aitab ELIXIRil koordineerida ja laiendada riiklikke ja rahvusvahelisi andmeressursse, et tagada eluteaduste andmeteenuste tipptase. Bioinformaatika võimekuse ja pädevuse tõstmiseks toetatakse üleeuroopalist koolitusprogrammi, mis põhineb riiklikel taristutel. Samuti aitab toetus tõhustada juhtimist ja tegevusi üle kogu taristu, mis jaguneb 17 riigi vahel.

ELIXIRi direktor Niklas Blomberg ütleb, et tunneb heameelt, et EL toetab seda väga suure mõjuga projekti. "Suurte andmete ajastul on äärmiselt tähtis, et saaksime maksimaalset kasu igas meie liikmesriigis arendatud bioinformaatika võimekusest. See väga oluline Euroopa 500 000 eluteadlase jaoks, kellel on vaja, et avalikke teadusandmeid hallataks hästi ka pikas perspektiivis, nii et nende korduvast kasutamisest saaks maksimaalset kasu. EXCELERATE viib bioinformaatika teenuste koordineerimise Euroopas uuele tasemele, tagades, et teenused on lõimitud, arenevad kooskõlas uute tehnoloogiate tulekuga ja neid hallatakse sobivalt ka pikas perspektiivis,” sõnas Blomberg.

Üks Eesti liikmetest ELIXIRi juhtkomitees, Tartu ülikooli bioinformaatika professor akadeemik Jaak Vilo sõnas, et Tartu ülikool esindab Eesti ELIXIR konsortsiumi, mis on ühtlasi ka Eesti teadustaristu teekaardi objekt.

„Eesti osalemine ELIXIRi võrgustiku täispartnerina ning esimene suurem ühine taristu arendamise rahastus EXCELERATE on kinnitus Eesti bioinformaatika võimekusest laiemalt. Eesti on oma väiksusest hoolimata võimeline panustama rahvusvaheliselt olulise tarkvara, andmebaaside, standardite ning koolituse arendamisse,“ tõdes Vilo.

Ta lisas, et bioinformaatikute loodud lahendusi kasutavad pea kõik erinevate eluteaduste esindajad: „Seega on ELIXIRil suur mõju väga laiale teadlaste kogukonnale.“

Teadusringkondadega tihedas koostöös väljaselgitatud kasutuslood aitavad ELIXIRil kasvada kooskõlas teadlaste vajadustega, töötagu nad siis haruldaste haiguste, biomeditsiini, inimgenoomika, mere- ja taimebioloogia või mõnes muus spetsiifilises valdkonnas. Koostöö teadlastega tagab, et ELIXIRi andmeteenused, vahendid, ristkasutus, arvutusvõimsus, koolitus ja tugi põhineb kasutajate vajadustel ning need saavad seeläbi tuua kasu praegustele ja tulevastele teadusprojektidele.

Rohkem infot ELIXIRi kohta leiab http://www.ut.ee/en/service/elixir.

Lisainfo: Jaak Vilo, ELIXIRi partnerüksuste juhtide komitee liige, TÜ bioinformaatika professor, akadeemik, tel: +372 504 9365, e-post: jaak.vilo@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja