Bioinformaatikud räägivad Eesti rollist valdkondliku taristu üle-euroopalises võrgustikus

Esmaspäeval, 14. oktoobril algusega kell 10.00 toimub Eesti teaduste akadeemia majas (Kohtu 6, Tallinn) bioinformaatika teaduse ja taristu (ELIXIR) avalik seminar „Bioinformaatika teadus ja taristu – kas üks on võimalik teiseta?", kus räägitakse millised on Eesti võimalused panustada rahvusvahelisse teadustaristute tööjaotusesse.

„Bioinformaatika tegeleb peamiselt molekulaarbioloogia ja geneetika andmete halduse ja analüüsiga, mõjutades seeläbi kogu eluteaduste valdkonda, kes tarbivad bioinformaatikute loodud lahendusi,“ rääkis seminari üks korraldajaid, TÜ bioinformaatika professor, akadeemik Jaak Vilo. „Lahenduste väljamõtlemine ja teaduslikud avastused on käsitletavad teadusuuringutena ja võivad saada rahastatud vastavatest grantidest, kuid ühel hetkel on lahenduste jätkusuutlik arendamine pigem taristu tagamise ülesanne,“ sõnas Vilo, tuues näiteks andmebaaside koostamise, halduse ja edasiarenduse, arvutusmahukamate ülesannete riistvara haldamise ning kasutajate koolitamise.

ELIXIR on bioinformaatika taristu üle-euroopaline võrgustik, mis peab tagama bioinformaatiliste lahenduste jätkusuutliku halduse, et taristu lõpptarbijad ehk kõik eluteadlased saaksid sellest maksimaalse kasu.

Seminaril osalevad mitmed Eesti ja välismaa bioinformaatika valdkonna esindajad. ELIXIR Europe suundumustest kõneleb ELIXIR Europe peadirektor Niklas Blomberg ning arutlusele tuleb ka, millised on väikeriigi Eesti võimalused panustada rahvusvahelisse teadustaristute tööjaotusesse.

„Eesti ülesanne ELIXIR võrgustikus on osaleda selles rahvusvahelises tööjaotuses ning ennekõike hoolitseda, et Eestis loodud lahendused, andmed ja andmebaasid oleksid rahvusvaheliselt teistele teadlastele kättesaadavad. Samuti osaleda koostöös teiste ELIXIR partneritega suuremate väljakutsete lahendamises,“ rääkis Vilo Eesti rollist ELIXIRis.

Inglise keelse seminari päevakava leiab siit. Registreeru üritusele siin.

Lisainfo: Jaak Vilo, akadeemik, TÜ bioinformaatika professor, tel: 737 5483, e-post: jaak.vilo@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja