Botaanikaaia näitus õlipalmist paneb inimesed hindama oma tarbimisharjumusi

Tartu ülikooli botaanikaaias avatakse õlipalmile pühendatud näitus, mis otsib vastuseid küsimusele, miks tootjad eelistavad palmiõli ning kas tarbijal on võimalik oma valikutega loodust säästa.

Poelettidel säravate kaupade seast on keeruline leida toodet, mis ei sisaldaks palmiõli. Õlipalmi istanduste rajamiseks maha raiutud vihmametsad on aga meie planeedi liigirikkaimad paigad. Üha jõulisemalt kerkib üles küsimus, kui kauaks see nii jääb, kui palmiõli kasutamine suureneb.

„Soovime näitusega juhtida külastajate tähelepanu väga tõsisele keskkonnaprobleemile, “ selgitab näituse eesmärki selle korraldaja botaanikaaia aednik Sten Mander. Poes ostukorvi täites mõtlevad vähesed sellele, et vähemalt pooled valitud toodetest sisaldavad palmiõli ning suur osa õlist tuleb kontrollimata taustaga istandustest. „Piltlikult öeldes viime iga kord poest kaasa tükikese vihmametsa, mille hulgas võib olla ka järjekordne väljasurnud liik,” lisab Mander.

Näituse raames saab 16. ja 30. juunil kell 20.00 botaanikaaia õppeklassis vaadata ka 2016. aastal Hollywoodi parimaks dokumentaalfilmiks tunnistatud filmi „Before the Flood“, mille üheks produtsendiks on Oscari pälvinud näitleja Leonardo DiCaprio. Film on eestikeelsete subtiitritega ning seanss on tasuta.

Näitus „Õlipalm ja palmiõli – rohelise katku jälgedes“ on avatud 1. juunist 1. juulini 2017 ning seda saab külastada iga päev kella 10-17. Sissepääs näitusele on botaanikaaia piletiga.

Lisainfo: Sten Mander, TÜ botaanikaaia aednik, 551 2718, sten.mander@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp