Budistlik nunn peab Eestis kaks avalikku loengut

15.–17. juunil külastab Eestit budistlik nunn ja San Diego ülikooli teoloogia ja religiooniloo professor, auväärne Karma Lekshe Tsomo. Eestis peab Karma Lekshe Tsomo kaks loengut: laupäeval, 15. juunil kell 16 Tallinnas Budakojas (Luha 1) „Budism, bioeetika ja surm" ja esmaspäeval, 17. juunil kell 16.15 Tartus Tartu ülikooli von Bocki majas (Ülikooli 16, ruum 214) „Globaalne vahetus: rahvusülene budism”.

15. juunil kell 16 Tallinnas Budakojas (Luha 1) toimuv loeng „Budism, bioeetika ja surm“:

Budistlikes tekstides räägitakse palju surmast ja surmaks valmistumisest. Kuid budistlikud tekstid ei anna lihtsaid vastuseid kaasaegse biomeditsiinitehnoloogia poolt tõstatatud küsimustele. Nende keeruliste küsimuste uurimine kultuurideüleses kontekstis peaks pakkuma huvi mitte ainult filosoofidele ja religioonide järgijatele, vaid ka sotsiaal- ja meditsiinitöötajatele, hospiitside personalile ja hooldajatele, kes töötavad üha enam multikultuurseks muutuvas ja globaliseeruvas ühiskonnas.

17. juunil kell 16.15 Tartus Tartu ülikooli von Bocki majas (Ülikooli 16, ruum 214) toimub loeng „Globaalne vahetus: rahvusülene budism“:

Budismi ajalugu on traditsiooni ja pideva kohanemise lugu. Budismi varasem levik (näiteks Indiast Hiinasse, Jaapanisse, Tiibetisse ja Vietnami) võttis aega sajandeid. Tänapäeval toimub budismi levik kiiremini, eelkõige tänu uutele tehnoloogiatele, kuid ühtlasi on see protsess keerulisem. Loengus vaadeldakse üksiknäidete põhjal, mida on budistliku mõtteloo ja kultuuri praegune globaalne levik endaga kaasa toonud ning milliste väljakutsetega see silmitsi seisab.

Karma Lekshe Tsomo peamised uurimisvaldkonnad on surmakäsitlus Tiibetis ja Hiinas, naiste roll budismis, budism ja bioeetika, budistlik-feministlik eetika, religioon ja poliitika. Õpetamistegevuse ja uurimistöö kõrval osaleb ta aktiivselt budistlike organisatsioonide tegevuses olles Sakyadhita International Association of Buddhist Women üks asutajaliikmetest ning Jamyang Foundation’i juhataja. 1988. aastal rajas ta Dharamsalas Jamyang Cholingi instituudi – tiibeti nunnade ja ilmalike naiste õppekeskuse.

Loe Karma Lekshe Tsomo kohta lähemalt siit.

Loengud on inglise keeles ja tasuta. Loenguid korraldab Budismi instituut koostöös Budakoja ja TÜ orientalistika keskusega.

Lisainfo: Märt Läänemets, TÜ orientalistikakeskuse sineoloogia vanemteadur, tel: 737 5589, 5518847, e-post: mart_laanemets@yahoo.com või Kati Kivimaa, kati.kivimaa@mail.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja