California rahvusvahelise julgeoleku üliõpilastele meeldib talvine Tartu

Ameerika Ühendriikide San Diego State University tudengid õppisid juba 12ndat korda talvel Tartu Ülikoolis. Seekord osales programmis 15 üliõpilast peamiselt rahvusvahelise julgeoleku ja konfliktide lahendamise õppekavalt. Tartusse saabudes võttis ameerika tudengeid vastu talveilm, mis oli paljudele esmakohtumine lumega.

Üliõpilastele anti ülevaade Eesti ja Venemaa suhetest, ajaloost, koostööst ning tulevikuväljavaadetest. Eraldi tähelepanu all oli ka piirkonna julgeolek ja koostöö NATOga ning Eesti kui e-riigi tutvustamine. Loenguid viisid läbi ülikooli hinnatud õppejõud Piret Ehin, Mihkel Solvak, Andrey Makarychev ja Heiko Pääbo Johann Skytte poliitikauuringute instituudist ning eksperdid väljastpoolt ülikooli. Üliõpilased tunnustasid eriti Piret Ehini jagatud isiklikke kogemusi seoses väljakutsetega pärast iseseisvuse taastamist, mis aitas neil paremini mõista 1990ndate aastate üleminekuperioodi keerukust.

San Diego State University professor Allen Greb põhjendab, miks ta tuleb igal aastal Eestisse oma üliõpilastega järgmiselt: “Suurepärane õppeprogramm on jätkuvalt imetlusväärne ning rikastab meie rahvusvahelise julgeoleku programmi üliõpilasi. Mul on alati hea meel tulla tagasi seetõttu, et programmi korraldajad on alati kõik väga hästi ette valmistanud. Tegemist ei ole n-ö tavapärase Euroopas läbiviidava programmiga, vaid see pakub midagi väga erinevat ja erilist meie üliõpilastele”. Üliõpilaste tagasiside oli ka sel aastal väga hea. Näiteks märkis programmis osalenud üliõpilane Hayden Pierce Steger: “Kogu programm oli suurepäraselt korraldatud. Struktuur, kõik tegevused ja väljasõidud olid perfektsed. Kõik esinejad olid meist väga huvitatud ja esinesid professionaalselt.“

Lisaks akadeemilistele loengutele ja seminaridele toimus mitmekesine kultuuriprogramm Tartus, Peterburis ning Tallinnas.

San Diego State University tudengite täiendusõppeprogramm on osa Tartu Ülikooli rahvusvahelisest täiendusõppest, mis toimub aastaringselt. Praegu on avatud vastuvõtt rahvusvahelise suveülikooli programmidele, vt lisa www.isu.ut.ee.

Lisainfo: Mari-Ann Susi, TÜ rahvusvahelise suveülikooli programmijuht, tel 501 4388, mari-ann.susi@ut.ee