Dioksiiniretseptorit lahanud doktoritöö annab vihjeid viljatuse raviks

Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis doktoritöö kaitsnud Indrek Teino leidis koos kolleegidega võimaluse dioksiini- ehk arüülsüsivesinike retseptori hulga reguleerimiseks. Tulemustest võib tõusta kasu erinevate haiguste, sealhulgas viljatuse ja mitmete vähivormide ravis.

Inimeste elutegevuse tagajärjel – autode, laevade ja tööstuse heitgaasid, taimekaitsevahendid jne – satub keskkonda suurel hulgal erinevaid kemikaale. Need mõjutavad oluliselt meie organismi talitlust ja võivad olla osalised näiteks vähi tekkes, aga ka immuunsüsteemi ja viljakuse probleemides.

Üks oluline meie organismi mõjutav kemikaal on dioksiin, mis kahjustab mitmeid organismi jaoks olulisi protsesse. Dioksiinid vabanevad keskkonda tööstuslikest tootmisprotsessidest, prügi põletamisest, aga ka metsatulekahjudest ja vulkaanipursetest, mistõttu on need väga levinud. Muu hulgas on kõrget dioksiinide sisaldust täheldatud Läänemeres ning selles elavates kalades. Seega võib täiesti kindlalt väita, et me kõik oleme teatud määral kokku puutunud dioksiinidega.
Üks moodus, kuidas erinevad dioksiinid meie tervist mõjutavad, on ühe kindla valgu – arüülsüsivesinike retseptori ehk AHR-i aktiveerimise läbi. AHR aitab dioksiine kahjutuks teha ja soodustada nende lagunemist. Samas mõjutab AHR veel muidki organismis aset leidvaid protsesse, näiteks osaleb see paljude valkude reguleerimisel, mis on olulised rakkude elutegevuseks.

Loe edasi ERR Novaatorist.


Fotol on doktoritöö autor Indrek Teino ja rakubioloogia professor Toivo Maimets ning videoteel oli ühenduses oponent Jason Matthews. Foto: Jüri Parik