DNB finantseerib 4,56 miljoni euroga Tartu ülikooli raamatukogu renoveerimist

Tartu ülikool ja DNB pank sõlmisid laenulepingu, millega finantseeritakse 4,56 miljoni euroga Tartu ülikooli raamatukogu renoveerimist.

Mitmeetapiliste rekonstrueerimistöödega on juba alustatud ning planeeritakse lõpetada 2017. aasta sügiseks. Renoveerimistööde eesmärk on parandada raamatukogu töötajate ja kasutajate tingimusi ning viia raamatukogu hoone vastavusse tänapäevaste nõutega.

Tartu ülikooli finantsjuhi Taimo Saani sõnul on ülikooli sooviks hoida oma kinnisvara heas materiaal-tehnilises seiskorras. „Viimase 20 aasta jooksul on õnnestunud ehitada mitmeid uusi ja olulisi õppe- ja teadushooneid ning renoveerida vanu. Uute hoonete ehitamisel (Chemicum, Physicum, SIME, Narva kolledži hoone) on olnud hästi suur abi Euroopa Liidu toetusprogrammidel. Vanemate hoonete renoveerimise rahastamine tuleb tagada ülikoolil endal. Selleks, et tagada põhitegevuse (õpe ja teadus) rahavoogude stabiilsus, on mõistlik suuremate renoveerimiste puhul kasutada laenukapitali. Nii ka raamatukogu renoveerimisel,“ rääkis Saan. Uus võetav laen viib Tartu ülikooli laenuportfelli suuruse tasemele 13,35 miljonit eurot. Taimo Saani hinnangul saab ülikool sellise laenumahuga, mis jääb alla 10% ülikooli aastaeelarve mahust, hästi hakkama.

DNB finantseeringuga renoveeritakse raamatukogu kõik korrused: avakogu pindala kasvab suletud hoidla arvelt, suurendatakse grupitöö ruumide arvu, rekonstrueeritakse tuletõkketsoonid ja evakuatsiooniväljapääsud, paigaldatakse inimeste ja kaubaliftid. Korrastatakse kõik kinnised hoidlad. Lisaks vahetatakse renoveerimistööde käigus välja kõik tehnosüsteemid ja ehitatakse välja hoidlate gaaskustutussüsteem. Uue väljanägemise saab ka raamatukogu fuajee ja peatrepp ning  ümbrus – raamatukogu esine väljak, siseõu ning ümbrus haljastatakse ja paigaldatakse hulgaliselt jalgrattahoidlaid.

DNB panga ettevõtete panganduse juhi Krõõt Kilveti sõnul saab rahvusülikool tööde tulemusel endale väärilise ja tänapäeva nõuetele vastava raamatukogu. „Raamatukogu rolli rahvusülikoolis tipptasemel teadustöö tegemisel ei maksa alahinnata. Kasutajasõbralikud tingimused loovad viljaka pinnase teadustööga tegelemiseks. Seetõttu on panga jaoks raamatukogu kaasajastamine hea näide targast investeeringust, mis toetab kvalifitseeritud tööjõu pealekasvu,” ütles Kilvet.

Tartu ülikooli raamatukogu rekonstrueerimistööde kogumaksumus on 6,69 miljonit eurot. Hoone rekonstrueerib Eesti juhtivaid ehitusettevõtteid AS YIT Ehitus AS, mis kuulub ehitusteenuseid pakkuvasse Soome kontserni YIT.

Lisainfo:

Taimo Saan, TÜ finantsjuht, 514 5676, taimo.saan@ut.ee