Doktoritöö: kuidas tagada kohtus kvaliteetne kaitse?

Õigus kaitsjale on demokraatlikus ühiskonnas üks süüdistatavate põhiõigusi. TÜ õigusteaduskonna doktorant Anneli Soo uurib oma väitekirjas, kuidas tagada kriminaalmenetluses kõigile kvaliteetne kaitse, olgu siis tegemist palgatud või riigi poolt määratud kaitsjaga.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37672","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Oma doktoritöös "Abinõud ebaefektiivse kaitse vastu. Kohtulik järelevalve kaitsja tegevuse üle Eesti kriminaalmenetluses" kinnitab Anneli Soo, et süüdistatavate õigus kaitsjale ei tohi olla ainult formaalne õigus, vaid see peab olema süüdistatavatele tagatud ka sisuliselt. "Seetõttu tuleb vaadelda konkreetse kaitsja tegevust konkreetses kriminaalmenetluses. Kas ta on menetluses ainult kohal või osaleb selles aktiivselt?" ütleb Anneli Soo.

Tema sõnul on efektiivne kaitsja ainult see, kes tegutseb süüdistatava nimel hoolikalt ja aktiivselt ning selgitab süüdistatavale tema positsiooni ja õigusi. Ainult efektiivse kaitsja osavõtt tagab selle, et süüdistatava õigus kaitsjale on menetluse jooksul garanteeritud.

"Ei saa öelda, et Eestis oleks õigusabi osutamise kvaliteediga lood halvasti, aga probleeme on, nagu selgub ka Justiitsministeeriumi poolt 2007. aastal läbi viidud uuringust. Ka on Euroopa Liit järjest enam keskendunud liikmesriikide õigusabi kvaliteedi uurimisele ja minu arvates on oluline, et iga riik ka ise oma pakutava õigusabi taseme kriitilise pilguga üle vaataks," põhjendab Soo teemavalikut. Kuna teda huvitab, kuidas tagada kvaliteetne õigusabi kõigile süüdistatavaile, siis keskendus ta oma väitekirjas eelkõige meetmetele, mis ennetaksid ebaefektiivset kaitset menetluses.

Anneli Soo arvates peaks kohus kaitsjaid ja nende osutatavat õigusabi rangelt kontrollima ja seda mitte ainult määratud, vaid ka lepinguliste kaitsjate puhul. Selleks on Soo hinnangul kohtul mitmeid võimalusi, alustades märkuste tegemisest kaitsja aadressil ja lõpetades kõige raskema meetmega, mis tuleks tarvitusele võtta üksnes erandkorras, s.o taandamisega (kaitsja kõrvaldamisega menetlusest). "Töös jõudsin järeldusele, et seaduse järgi on kohtul teatud juhtudel lausa kohustus ebakvaliteetset tööd tegev kaitsja taandada. Kindlasti tuleb rõhutada, et kohus peab kaitsja töö hindamise juures olema väga hoolikas oma otsustes ja need põhjalikult läbi kaaluma, et kaitsja suhtes tarvitusele võetav meede oleks just paras ega piiraks põhjendamatult kaitsja tegutsemisvabadust," selgitab Anneli Soo. Kindlasti ei tohiks kohus aga nõuda kaitsjalt strateegia muutmist või taktikaliste otsuste ümbervaatamist.

Anneli Soo kaitseb doktoritööd neljapäeval, 26. jaanuaril kell 13 Iuridicumis (Näituse 20, aud K-03).

Lisainfo: Anneli Soo, tel 737 6379, anneli.soo@ut.ee


Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee