Doktoritöö näitab, kuidas edukamalt parodontiiti ravida

Stomatoloog Ene-Renate Pähkla kaitseb 1. aprillil TÜ arstiteaduskonnas oma doktoritööd, millest selgub, et antibiootikumikuurist on kasu raske igemehaiguse, parodontiidi ravis. Uurimistöö pakub välja ka suhteliselt odava ja lihtsasti teostatava riskipatsientide väljaselekteerimise meetodi.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38731","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Parodontiit on krooniline infektsioosne haigus, mis haarab iget ja hammast toetavat luud ning ravimata jätmisel lõpeb hamba väljalangemisega. Doktoritöö eesmärk oli saada uusi teadmisi parodontiidi ravi efektiivsuse kohta.

Töö tarvis läbiviidud uuring näitas, et patsiendid, kelle haigus ei allu rutiinsele mehhaanilisele ravile, peaksid laskma igemetasku mikrofloorat laboris uurida. See võib olla abiks patsiendile diagnoosi panemisel ning personaalselt talle sobiva antibiootilise ravi määramisel. Uuringust selgub, et antibiootikum nimega metronidasool tungib hästi igemevao vedelikku ja sülge. Ravim mõjus seal sama hästi kui mujal hea verevarustusega kudedes (nt lihaskoes). Antud uuring kinnitab , et suu kaudu manustatuna jõuab metronidasool vajalikus kontsentratsioonis haiguskoldesse. See teadmine aitab valida just konkreetsele patsiendile sobivaima ravimi manustamise viisi. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38730","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Analüüside tulemused näitasid lisaks, et parodontiit on oluliselt levinum suitsetajate hulgas. Raske generaliseerunud parodontiidi korral osutus mittekirurgiline ravi koos mikrobioloogilisel analüüsil põhineva antibiootikumiraviga üldiselt efektiivseks, kuid suitsetamine halvendas oluliselt parodontiidi ravitulemusi.

Parodontiidi ravi on keerukas ning on patsiendile ebamugav ja kallis. Seetõttu on oluline paremaks haiguse ärahoidmiseks varakult tuvastada riskipatsiendid ehk patsiendid, kellel on suurem tõenäosus haigestuda parodontiiti. Tööst selgub, et igemehaigetel vanematel kipuvad ka lapsed samade vaevuste all kannatama aga olukorda saab piisava info ja ennetustöö korral vältida või leevendada. Antud uurimistöö võib olla suhteliselt odava ja lihtsasti realiseeritava riskipatsientide väljaselekteerimise meetodi loomise aluseks.

Ene-Renate Pähkla kaitseb doktoritööd Biomeedikumis (Ravila 19 - 1038) 1. aprillil kell 14 . Töö juhendajad on TÜ stomatoloogiakliiniku juhataja dotsent Mare Saag ning dr Krista Lõivukene. Oponent on Turu ülikooli professor Eija Könönen.

Lisainfo: Mare Saag, TÜ stomatoloogiakliiniku juhataja, tel 731 9855, mare.saag@ut.ee; Ene-Renate Pähkla, tel 56 469 508, ene.renate.pahkla@gmail.com


Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee