Eesti akadeemilise usundiloo seltsi loengusarjas räägitakse looduslikest pühapaikadest

Teisipäeval, 11. märtsil kell 16.15 kõneleb loengusarjas Eesti rahvaluule arhiivi kohapärimuse töörühma projektijuht, ajaloolane Jüri Metssalu teemal „Looduslikud pühapaigad Eesti kultuuriruumis Juuru kihelkonna näitel“. Loeng toimub Ülikooli 16 – 212.

Jüri Metssalu tutvustab Juuru kihelkonna pühapaiku, mida on võimalik määratleda nii laiema kui kitsama definitsiooni järgi. Kui pühapaikade hulka lugeda pühaks nimetatud kohad, paigad, kuhu on ande toodud ja kus on ravitud, ning hiie-toponüümikaga kohad, siis on hetkel Juuru kihelkonnas teadaolevate pühapaikade koguarv 51. Kui aga lisada ka mitmesuguste (vaim)olenditega seotud paigad, hiiukohad, imeliste ilmingute kogemise kohad jt, siis saaksime Juuru kihelkonnas kokku 90 laiema määratluse järgi püha paika.

Ettekandes tutvustab Jüri Metssalu lähemalt Juuru kihelkonna pühasid allikaid, hiiekohti, pühasid kive ja kabelikohti. Seejuures peatub ta ka mõningatel konkreetsel probleemidel nagu näiteks pühapaikade füüsiline seisund ja riiklik kaitse, hiiepaikade dateerimine, pühapaikade seosed asustusega ja süvendatud uuringute tulemuslikkus.

Lähem info loengusarja kohta leidub EAUS-i koduleheküljel www.eaus.ee.

Lisainfo: Madis Arukask, EAUS-i president, madis.arukask@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja