Eesti IT-tudengid sõidavad Baltimaade esindustiimina Saksamaale võistlema

Tuleval nädalal toimub Frankfurdis rahvusvaheline tudengite arvutiklastri ehitamise võistlus, kus ainsana Baltimaadest on kohal Eesti esindusvõistkond. Eestist esindab Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi tudengite meeskond, keda on selleks eraldi treeninud eriala professorid, õppejõud ja doktorandid.

Tudengite ülesandeks on žürii ees ehitada aja peale arvutiklaster. „Superarvutite ja –klastrite ehitamise eesmärk on arendada tudengite oskusi suurte andmekogumitega töötamisel. Mitmed teenused toetuvad nende funktsionaalsusele, näiteks andmetöötlus pilves, otsingumootorid, ilmaennustused jms,“ rääkis Tartu ülikooli teoreetilise informaatika lektor, tudengimeeskonna juhendaja Tõnu Tamme.

Tamme sõnul võimaldab klastri kokkupanek tudengitel aru saada, kuidas reaalaja infosüsteemid töötavad. Lisaks annab võistlus võimaluse võrrelda oma teadmisi eakaaslastega teistest riikidest. „Need kogemused kuluvad ära, kui Eestisse ostetakse mõni superarvuti,“ tõdes Tamme.

Juhendaja sõnul on võistlusel kohal väga tugevad rahvusvahelised tudengid, kes on erialaselt näidanud üles suurt pühendumust ja õppeülesannete lahendamisel kõrget taset. „Kuna konkurents võistlusel on tihe, siis Eesti esindustiimi kuuluvad vaid väga võimekad IT-eriala tudengid, kes on enda pädevusi tõestanud.“

Tudengimeeskonna „Suitsupääsuke“ liikmete sõnul loodavad nad võistlusega näidata veel enam TÜ informaatika kõrget taset. „Oleme Baltimaadest, isegi Põhja- ja Ida-Euroopast esimene tiim, kes võistlusel osaleb. Usume, et võistlusel osalemine peegeldab meie erialaseid pädevusi ja näitab meie soovi selles valdkonnas teadust arendada,“ kirjeldas meeskond.

Tartu ülikooli kuueliikmeline tudengimeeskond astub võistlustulle 13. juulil. Tudengeid valmistasid võistluseks ette mitmed IT-eriala doktorandid, lektorid ja professorid, sh hajussüsteemide uurimisrühma liikmed. Tartu ülikooli hajussüsteemide teadur Benson Muite sõnul on võistlusel osalemine äärmiselt oluline, sest tudengitel on vaja õppida, kuidas jagada lähtekood tükkideks nõnda, et seda saaks paralleelselt jooksutada. „Tegemist on oskustega, mis aitavad Eesti IT-tööstusel püsida konkurentsivõimelisena rahvusvahelisel tasandil,“ lisas teadur.

Võistlusel osalevad lisaks eestlastele ka meeskonnad Hiinast, Hispaaniast, Brasiiliast, Saksamaalt, Lõuna-Aafrikast ja mujalt.

Võistlust korraldab HPC Advisory Council ning see toimub Frankfurdis 11.–15. juulil. Varasemalt on üritust külastanud üle 2000 inimese ning väljapanekuga esinenud 160 osalejat.

Rohkem infot meeskonna ja juhendajate kohta leiad „Suitsupääsukese“ veebilehelt.

Lisainfo: Tõnu Tamme, Tartu ülikooli teoreetilise informaatika lektor, tel: 737 549, e-post: tonu.tamme@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja