EESTI KEELE ÕPETAMISE ALGUSEST ÜLIKOOLIS MÖÖDUB 200 AASTAT

Juubeliüritused algavad kell 9.30 õppejõudude mälestamisega Tartu Raadi kalmistul. Ringkäik algab esimese eesti keele lektori Friedrich David Lenzi kalmult, käiakse veel Friedrich Robert Faehlmanni, Paul Ariste, Arnold Kase, Johannes Voldemar Veski, Mihkel Veske, Karl August Hermanni jt kalmudel. Kell 11.00 algab ülikooli aulas juubelikonverents, kus avasõnad lausub TÜ prorektor prof Jaak Kangilaski. Avasõnadele järgneb prof Mati Erelti ettekanne teemal "Tänapäeva eesti keele õpetamine ja uurimine Tartu ülikoolis". Eesti keele ajaloo ja murrete õpetamisest ning uurimisest Tartu ülikoolis räägib prof Karl Pajusalu, eesti keele õpetamisest ning uurimisest võõrkeelena ja teise keelena räägib prof Birute Klaas. Viimase ettekande peab prof Tiit-Rein Viitso teemal "Soome keel ja läänemeresoome keelte professuur Tartu ülikoolis". Kell 15.30 avab prof Mati Erelt Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumis näituse, mis kajastab eesti keele õpetamist ülikoolis 200 aasta vältel. 1803. aastal hakati eesti keelt õpetama usuteaduskonna üliõpilastele, tulevastele eesti koguduste pastoritele. Alles iseseisvas Eesti Vabariigis sai eesti keelest ülikooli õppe- ja asjaajamiskeel, loodi rahvusteaduste professuurid ja hakati ette valmistama eesti keele uurijaid ja emakeeleõpetajaid. 200 aasta eest loodud tagasihoidlikust lektorikohast on tänaseks välja kasvanud kuus professuuri.

Illari Lään
TÜ pressinõunik

INFO: TÜ eesti keele õppetooli õppekorralduse spetsialist Mare Sepp, tel: 07 375 224