Eesti kuulumine ERIC projekti asutajaliikmete hulka avab Eesti teadusele uued uksed

Euroopa komisjon kinnitas Eesti asutajaliikme staatuse Euroopa teaduse infrastruktuuri (ERIC) projekti Euroopa sotsiaaluuring (ESS) juures. Euroopa sotsiaaluuring on Eestis Tartu ülikooli teadlaste poolt koordineeritav projekt, mis uurib inimeste sotsiaalseid hoiakuid muutuvas Euroopas ning mille asutajariikide hulka kuulub veel 14 riiki.

„ERIC õigusliku aluse ja rakendusmehhanismide loomine Euroopa komisjoni poolt on väga vajalik samm, sest tänu sellele on võimalik rajada suuri rahvusvahelisi teaduse infrastruktuure Euroopas, mille loomist ei võimaldanud ei rahvuslikud ega rahvusvahelised õigusaktid. ESS ERIC on üks hea näide Euroopa riikide ühisest koostööst,“ sõnas TÜ teadusprorektor Marco Kirm.

Euroopa sotsiaaluuringu koordinaator Eestis, TÜ sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteadur Mare Ainsaar tõdes, et üle-euroopalised võrdlevad teadusuuringud on strateegilise tähtsusega sotsiaalteaduste üldistusjõu arendamiseks. „Paljudest teistest võrdlusprojektidest eristab ESSi ennekõike teadlik pühendumus kõrgetasemelise standardiseeritud metodoloogia kasutamisele ning arendamisele. Sellest tulenevalt võib ESSi pidada üheks antud hetkel maailma parimaks riikidevahelist võrdlust võimaldavaks andmekoguks, milles on ühendatud nii sisuline kui metodoloogiline kvaliteet,“ rääkis Ainsaar.

Andmekoguga seotud riigid saavad olla efektiivsemaks partneriks Euroopa Liidu juhtinstitutsioonidele ning hankida võrdlevat informatsiooni erinevate liikmesriikide kohta, mis võimaldab otsuste tegemisel suuremat teaduspõhisust.

Ainsaare sõnul on Eestis kavas andmekogu kasutamist arendada kahes suunas: kasvatada läbi andmekogu ja sellega seotud teenuste Eesti teadlaste konkurentsivõimet ja tulemusi tippteaduses ning teostada rakendusanalüüse Eesti eesseisvate sotsiaalmajanduslike võimaluste parandamiseks ning teadlaste ja avaliku sektori, poliitikakujundajate, erasektori koostöö edendamiseks. „Andmekoguga seotud võrgustikes osalemine võimaldab Eesti teadlastele ligipääsu rahvusvahelistele ressurssidele. Erilist rõhku pööratakse Eestile oluliste teemade kajastamisele ja Eesti teadlaste ning muude institutsioonide koostööle andmekoguga seotud analüüside läbiviimisel,“ täiendas Ainsaar.

Tänu ESSi andmekogu laiale teemadevalikule on innovaatiliste teadusteemade kasvupotentsiaal väga suur. Aastas ilmub ESS andmekogu põhjal kokku ligikaudu 500 publikatsiooni. Andmekogus kajastatud teemade hulk on väga lai ulatudes näiteks ravimikasutuse regionaal-kultuurilistest erinevustest individuaalset ja sotsiaalset elukvaliteeti mõjutavate tegurite kultuuriliste erinevusteni.

ESS andmeid kasutab maailmas enam kui 59 000 registreeritud kasutaja, sh on Eestis pärit kasutajaid üle 900. Suurima osa Eesti kasutajatest moodustavad doktorandid, üliõpilased ja õpilased – 73%, 16% teadlased, 5% valitsusasutused, 3% eraettevõtlus ja 2% mittetulundusühingud.

Ülevaade kõrgetasemelistes teadusajakirjades seni publitseeritud töödest, mis kasutavad andmekogus sisalduvaid andmeid, saab andmekogu bibliograafia andmebaasist.

Rohkem infot ESS-ERIC ja Eestit kajastavate publikatsioonide leiab uuringu Eesti kodulehelt.

Lisainfo: Mare Ainsaar, TÜ sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteadur, Euroopa sotsiaaluuringu koordinaator Eestis, tel: 51 7 8132, e-post: mare.ainsaar@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392