Eesti noored naasid rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt Lõuna-Aafrika Vabariigist

6.-13. juulil toimus Kaplinnas, Lõuna-Aafrika Vabariigis rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad, kus Eesti võistkond jäi 101 riigi seas 74. kohale.

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil antakse kahe päeva jooksul lahendada kuus ülesannet, mille peamine raskus seisneb tuntud matemaatikatõdede kombineerimises. Seega ei piisa edukaks esinemiseks lihtsalt paljude faktide äraõppimisest.

Igast riigist osales võistlusel kuni kuus õpilast. Eesti võistkonda kuulusid Triinu Veeorg (Tallinna reaalkooli 11. klass), Oliver Nisumaa (Tallinna reaalkooli 10. klass), Simmo Saan (Hugo Treffneri gümnaasiumi 11. klass), Joonas Kalda (Tallinna reaalkooli 11. klass), Kaarel Hänni (Tallinna Prantsuse lütseumi 8. klass) ja Joonas Jürgen Kisel (Vanalinna hariduskolleegiumi 9. klass)

Võistkonna liikmete saadud punktide summad liidetakse ning nende tulemusel moodustatakse riikide paremusjärjestus.

Eestist saavutas parima tulemuse Oliver Nisumaa, kes sai 15 punkti 42 võimalikust, talle järgnesid Triinu Veeorg ja Joonas Kalda 14 punktiga. Simmo Saan sai 7 punkti ning Kaarel Hänni ja Joonas Jürgen Kisel said lahendustulemuste eest vaid 1 punkti. „Tavaliselt jäävad rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil Eesti parimate õpilaste tulemused umbes medalipiiri lävele: kord piisab medaliks napilt, kord jääb napilt puudu. Seekord realiseerus teine variant: pronksmedali piiriks kujunes 16 punkti, millest Oliver Nisumaa jäi vaid ühe ning Triinu Veeorg ja Joonas Kalda vaid kahe punkti kaugusele,“ rääkis Marek Järvik Tartu Ülikooli teaduskoolist.

Rahvusvahelist matemaatikaolümpiaadi korraldatakse aastast 1959. Tänavune olümpiaad toimus 55. korda, ent esmakordselt Aafrikas.

Lisainfo: Marek Järvik, TÜ teaduskool, e-post: marek.jarvik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja