Eesti noored osalevad suvel seitsmel rahvusvahelisel olümpiaadil

Tänavu sõidavad juulis, rahvusvaheliste olümpiaadide kuul, 23 tublit õpilast Eestit esindama seitsmele olümpiaadile: informaatika Austraalias, füüsika Kopenhaagenis, keemia Moskvas, bioloogia Šveitsis, matemaatika Kolumbias, lingvistika Inglismaal ning geograafia Jaapanis.

Eesti olümpiaadidest võttis 2012/2013. õppeaastal osa ligi 14 000 õpilast. Üle maailma rahvusvahelistele olümpiaadidele sõitvad Eesti võistkonnad moodustati vastava õppeaine Eesti-sisese olümpiaadi paremikust valikvõistluste alusel. Kokku esindab Eestit seitsmel suvisel olümpiaadil 23 õpilast. Olümpiaadidele sõitvatele noortele korraldatakse intensiivsed treeninglaagrid, kus antakse ülikooli õppejõudude ja teiste spetsialistide poolt oma teadmistele veel viimane lihv.

„Kuna tublid õpilased on sageli ka mitmekülgsed, siis mõnigi neist osaleb mitmel olümpiaadil,“ rõõmustab talendikate noorte üle TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp, tuues esile Tallinna reaalkooli, mis panustab oma õpilastega rahvusvaheliste olümpiaadide meeskondadesse kõige arvukamalt: „Sealt tuleb Eesti võistkondadesse tervelt 12 liiget.“

Kolmel olümpiaadil võistlevad Jaan Toots Tallinna reaalkoolist (informaatika, bioloogia, geograafia) ja Kaur Aare Saar Hugo Treffneri gümnaasiumist (füüsika, matemaatika, geograafia). Kahel olümpiaadil on Eesti eest väljas Tallinna reaalkoolist Andres Erbsen (informaatika, lingvistika), Janno Veeorg (informaatika, matemaatika) ja Oliver Mats Lill (informaatika, matemaatika) ning Kristo Ment Pärnu Koidula gümnaasiumist (füüsika, matemaatika).

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel koordineerib TÜ teaduskool ning toetab haridus- ja teadusministeerium.

• Rahvusvahelisel informaatikaolümpiaadi (6.-13. juuli, Austraalia, Brisbane) võistkonda kuuluvad Jaan Toots, Andres Erbsen, Janno Veeorg, Oliver-Matis Lill (kõik Tallinna reaalkoolist). Juhendajad on Ahto Truu (GuardTime AS tarkvaraarhitekt) ja Heno Ivanov (IT konsultant).
  • Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil (7.-15. juuli, Taani, Kopenhaagen) esindavad Eestit Kaur Aare Saar (Hugo Treffneri gümnaasium), Andres Põldaru (Tallinna 32. keskkool), Joonas Kalda  (Tallinna reaalkool), Kristo Ment (Pärnu Koidula gümnaasium), Kristjan Kongas (Tallinna vanalinna hariduskolleegium). Õpilaste mentoriteks on Stanislav Zavjalov (Oxfordi ülikooli üliõpilane) ja
    Mihkel Kree (Marseille` ülikooli doktorant).
  • Rahvusvahelisel keemiaolümpiaadile (14.-23. juuli, Venemaa, Moskva) lähetatakse Maria Krajuškina, Uku Erik Tropp, Mihkel Kotli, (kõik Tallinna reaalkoolist) ja Lona-Liisa Sutt, (Miina Härma gümnaasium). Õpilasi saadavad Uno Mäeorg (TÜ dotsent) ja Anneli Kruve (TÜ teadur).
  • Rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadile (14.-21. juuli, Šveits, Bern) sõidavad Iris Merilo ja Jaan Toots (Tallinna reaalkoolist) ning Kristine Leetberg ja Mette Purde (Tallinna Prantsuse lütseumist). Võistkonna juhendajateks on Sulev Kuuse (TÜ MRI vivaariumi juhataja), Sulev Ingerpuu (TÜ dotsent) ja Maarja Soomann (TÜ üliõpilane).
  • Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil (18.-28. juuli, Kolumbia, Santa Marta) võistlevad Janno Veeorg, Sandra Schumann ja Oliver-Matis Lill (Tallinna reaalkoolist), Kaur Aare Saar (Hugo Treffneri gümnaasiumist), Aleksandra Jartseva (Tallinna Tõnismäe reaalkoolist), Kristo Ment (Pärnu Koidula gümnaasiumist). Võistkonda saadavad Urve Kangro (TÜ teadur) ja Oleg Košik (TÜ doktorant).
  • Rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadile (22.-27. juuli, Inglismaa, Manchester) lähevad Eestist Andres Erbsen (Tallinna reaalkool), Anni Pupart (Saaremaa ühisgümnaasium), Ants-Oskar Mäesalu (Hugo Treffneri gümnaasium) ja Airika Harrik (Tallinna 21. kool). Võistkonna mentoriks on Miina Norvik (TÜ doktorant).
  • Rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadile (30. juuli-6.august, Jaapan, Kyoto) sõidavad Uku-Kaspar Uustalu, Jaan Toots ja Kristjan Täll (Tallinna reaalkoolist) ning Kaur Aare Saar (Hugo Treffneri  gümnaasiumist). Õpilastega lähevad kaasa Piret Pungas-Kohv (TÜ LOTE doktorant), Anu Printsmann (TLÜ teadur).

Lisainfo: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, tel: 7376117, e-post: marek.jarvik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja