Eesti õpilased saavutasid loodusteaduste olümpiaadil läbi aegade parima tulemuse

17.–24. märtsil toimus Luksemburgis 11. Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaad. 22 liikmesriigist pärit 44 võistkonna hulgast tulid Eesti õpilased 5. ja 6. kohale. Tänavune loodusteaduste olümpiaad oli võistkondade summaarses arvestuses Eestile läbi aegade kõige edukam.

Tänavuse olümpiaadi teemadeks oli räni ja taastuvad energiaallikad. „11. Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaad toimus kahes voorus, kus õpilased pidid tegema katseid bioloogia, keemia ja füüsika valdkonnas,“ sõnab õpilaste juhendaja, Tartu ülikooli kolloid- ja keskkonnakeemia lektor Karin Hellat. Hellati sõnul kuulus ülesannete hulka ka eksperimentide tulemusi integreeriv küsimustik, mis andis õpilastele võimaluse ühisaruteluks.

Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadi üldvõidu pälvis ülekaalukalt Saksamaa, kelle võistkonnad said vastavalt 1. ja 2. koha. „Nemad viisid koju ka rändkarika, mis möödunud aasta olümpiaadil saavutatud esikoha tulemusena oli aasta Eestis,“ sõnab Hellat. Eesti võistkonnad esinesid 2013. aasta võistlusel väga ühtlaselt, saavutades üldarvestuses 5. ja 6. koha. „Paraku oli medalijaotuse piir ka täpselt nende kahe koha vahel – seega sai Eesti A-võistkond kuldsed medalid, B-võistkond aga hõbedased. EUSO 2013 oli samas võistkondade summaarses arvestuses Eestile läbi aegade kõige edukam loodusteaduste olümpiaad – mõlemad võistkonnad mahtusid esikümnesse,“ avaldab Hellat heameelt. Kokku osalesid olümpiaadil võistkonnad 22-st Euroopa liikmesriigist, igast riigist kaks kolmeliikmelist võistkonda.

Olümpiaadil pälvisid kuldmedali Eva-Maria Tõnson Tartu Veeriku koolist, Magnus Kaldjärv Saaremaa ühisgümnaasiumist ja Tiit Hendrik Piibeleht Gustav Adolfi gümnaasiumist. Hõbemedalid said Jaanika Unt Hugo Treffneri gümnaasiumist, Oliver Nisumaa Tallinna reaalkoolist ja Rasmus Kisel Gustav Adolfi gümnaasiumist.

Juhendajatena olid olümpiaadil kaasas Karin Hellat, Marit Puusepp ja Mark Gimbutas Tartu ülikoolist. Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel toetab haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Karin Hellat, õpilaste juhendaja loodusteaduste olümpiaadil, TÜ kolloid- ja keskkonnakeemia lektor, tel: 7375179, e-mail: karin.hellat@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja