Eesti õpilased tõid neli medalit rahvusvaheliselt astronoomiaolümpiaadilt

12.-21. oktoobrini toimus Bishkekis, Kõrgõzstanis XIX ülemaailmne astronoomiaolümpiaad, kust Eesti õpilased tõid neli pronksmedalit.

Olümpiaadil võisteldi kahes vanuserühmas. Nooremas vanuserühmas osutus parimaks pronksmedali pälvinud Airon Johannes Oravas Tallinna Prantsuse lütseumist. Teda lahutas hõbemedalist vaid 0,2 punkti. Tartu observatooriumi teadur ja Eesti astronoomiaolümpiaadi koondise juht Tiit Sepp sõnas: „Olukorras, kus maksimaalne skoor on 88 punkti, on see tulemus kindlasti napima medalikaotuse kandidaat.“

Teised noorimas vanuserühmas võistelnud, Tallinna Prantsuse lütseumi õpilased Pearu Pung  ja Gamithra Marga lõpetasid olümpiaadi diplomiga. Sepa sõnul väärib äramärkimist Gamithra Marga eriauhind parima ülesandeillustratsiooni eest.

Olümpiaadi vanemas astmes said kõik Eestit esindanud noored, Carel Kuusk Tallinna reaalkoolist, Taavet Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumist ja Jonatan Kalmus Hugo Treffneri gümnaasiumist pronksmedalid. Kuuske ja Kaldat jäi hõbedast lahutama poolteist punkti. „Poleks sel aastal žürii otsustanud välja anda vähem hõbemedaleid, oleksid meie poistel ehk teist värvi medalid kaelas,“ kahetses Sepp nappi kirkamast medalist ilmajäämist.

Lõppkokkuvõttes mahtusid kõik Eesti võistlejad vanemas vanuserühmas 2 punkti sisse, mis näitab nende ühtlast tugevat taset. „Jääb loota, et järgmisel aastal on meie tublidel koolinoortel rohkem õnne ja nad lõpetavad medalipiiril väärtuslikuma autasu poolel, nad on seda väärt!“ tunnustas Tiit Sepp õpilasi.

Eesti võistkondade osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab HTM ja nende lähetamist koordineerib TÜ teaduskool.

Lisainfo: Tiit Sepp, Eesti astronoomiaolümpiaadi koondise juht, tel: 737 4661, e-post: tiit.sepp@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja