Eesti õpilased võtsid XVIII Balti keemiaolümpiaadilt kaksikvõidu

16.-18. aprillil Tartu Ülikoolis peetud XVIII Balti keemiaolümpiaadi võitsid eestlased Gleb Široki ja Maksim Mi¨in, kolmanda koha pälvis Roberts Bluķis Lätist.

Kolmepäevasel olümpiaadil pandi proovile Eesti, Läti ja Leedu keskkooliõpilaste teoreetilised ning praktilised teadmised keemiast. Praktilises voorus analüüsisid õpilased lennukiehituse kasutatava duralumiiniumi koostist ning sünteesisid hüdrobensoiini. Praktilise vooru parim sooritaja oli lõpparvestuses teise koha saavutanud Maksim Mi¨in Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumist.

Olümpiaadi teooriavoorus lahendasid võistlejad kuut probleemi. Ülesande teemad olid väga mitmekesised: etanooli ja vesiniku kasutamine kütuseelemendis, komplekskatiooni süntees ja lagunemine vees, asümmeetriliste orgaaniliste molekulide süntees, looduses esinevatest kaadmiumi maakidest metalli eraldamine ja kaadmiumi ühendite keemia, tahked elektrolüüdid ning narkolepsia ravimi, modafiniili, tööstuslik süntees. Teooriavoorus esines kõige paremini olümpiaadi üldvõitja Gleb Široki Tallinna Õismäe Vene Lütseumist.

Balti keemiaolümpiaadi üheks eesmärgiks oli selgitada välja Eesti võistkond Jaapanis korraldataval rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil. Eestit esindavad seekord olümpiaadi võitjad Gleb Široki ja Maksim Mi¨in, lisaks neile veel Ivan Jakovlev Tallinna Õismäe Vene Lütseumist ja Kadi Liis Saar Tallinna Reaalkoolist.

"Balti keemiaolümpiaadi teooriavooru ülesannete raskus on üldiselt võrreldav ja mõnikord ka ületab rahvusvahelise keemiaolümpiaadi probleemide keerukust," ütles keemiaolümpiaadi komisjoni esimees Jaak Nerut. "Seetõttu on tegemist väga hea ettevalmistusega rahvusvaheliseks keemiaolümpiaadiks."

Balti keemiaolmümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli Teaduskool Haridus- ja Teadusministeeriumi finantseerimisel. Olümpiaadi toetas Lanlab OÜ. Korraldamisest võtsid aktiivselt osa Tartu Ülikooli keemia instituudi töötajad ja tudengid. Järgmisel aastal toimub Balti keemiaolümpiaad Leedus.

Olümpiaadi tulemuste, ülesannete ning lahendustega on võimalik tutvuda keemiaolümpiaadi kodulehel eko.olunet.org.

Lisainfo: Jaak Nerut, keemiaolümpiaadi komisjoni esimees, tel 737 6625, e-post jaak.nerut@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 581 04 946
e-post: mehis.tuisk@ut.ee
www.ut.ee