Eesti orientalistid tähistavad Tartus aastapäeva

17.–18. märtsil algusega kell 11.15 toimuvad Tartu Ülikooli peahoones orientalistikapäevad, mis on pühendatud Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi taasasutamise 30. aastapäevale ja Eesti orientalistika suurkuju Linnart Mälli 80. sünniaastapäevale.

Kahepäevase konverentsi kavas on 15 ettekannet, mida on oodatud kuulama kõik huvilised. Laupäeval, 17. märtsil peetavad ettekanded on peamiselt pühendatud Linnart Mälli ja tema pärandi käsitlustele (ettekandjad: Henn Käärik, Tarmo Kulmar, Märt Läänemets, Hagani Gayibli, Vladimir Sazonov, Harri Ints ja Sven Grünberg). Pühapäevase istungi ettekanded pakuvad ida klassika ja tänapäeva uurimise ja tõlgendamise üsna laia skaalat (ettekandjad: Ülo Valk, Teet Toome, Mart Tšernjuk, Kadri Jõgi, Lidia Leontjeva, Holger Mölder, Viktor Korrovits ja Alver Aria).

Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi presidendi ja TÜ orientalistikakeskuse juhataja Märt Läänemetsa sõnul ei ole orientalistika olnud kunagi ülipopulaarne: „Keelte õppimine ning vajaliku metoodika ja kogemuse omandamine võtab ühel inimesel aega aastaid, kui mitte aastakümneid. Sellisele tööle pühendavad ennast vähesed. Aga hea meel on, et ka TÜ-s selliseid pühendunuid siiski on, nii Lähis-Ida kui ka Ida-Aasia alal, ning järjepidevus kõikide raskuste kiuste siiski kestab. Nende tekstide ja ideede mõju on aga oluline ka tänapäeval – kasvõi tänapäeva ühiskondlike muutuste mõistmisel ja hindamisel. Me ei saa mõista näiteks Hiina poliitilist käitumist või islami ideoloogiat, kui me ei tunne nende kultuuride tekstidesse talletatud ajalugu ja mõttemaailma. Klassikalised orientalistid on need, kes neid tekste ja ideid vahendavad.“

1935. aastal loodud esimese orientaliste-teadlasi ühendava ühenduse – Akadeemilise Orientaalseltsi – tegevus katkes Teise maailmasõja ajal. Selts taastati 1988. aastal Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi nime all. Taasasutamise eestvedaja ning selle kauaaegne president ja aupresident oli Linnart Mäll. Seltsi kohta leiab lähemat infot kodulehelt.

Linnart Mäll (1938–2010) oli silmapaistev Eesti orientalist, ajaloolane, tõlkija ja poliitik. Tema rajatud idamaade, eelkõige India, Hiina ja Tiibeti uurimise traditsioon Eestis on tugev ja tuntud kogu maailmas. Mäll korraldas suuri rahvusvahelisi konverentse ning lõi mitu teadustööde sarja, teiste seas Töid Orientalistika Alalt, Studia Orientalia Tartuensia, Budismi Pühad Raamatud ja Hiina Mõttevaramu. Linnart Mällilt ilmus rida ida tüvitekstide tõlkeid eesti keeles. Tema kuulsamate õpilaste hulka kuuluvad Tartu ülikooli õppejõud Tarmo Kulmar, Henn Käärik, Ülo Valk, Märt Läänemets, Teet Toome ning praegu eeskätt poliitikuna tuntud Mart Helme ja Andres Herkel.

Orientalistikapäevade täielikku kava saab uurida Tartu ülikooli kodulehelt.

Lisainfo: Vladimir Sazonov, Vana-Lähis-Ida uuringute vanemteadur, 5569 1218, vladimir.sazonov@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist