EESTI RAHVUSÜLIKOOL TÄHISTAB 85. AASTAPÄEVA

Rahvusülikooli aastapäevale pühendatud üritused algavad 25. novembril kontserdiga Narva raekojas, kus toimub ühtlasi TÜ Narva kolledži kuldmärkide üleandmine. TÜ Pärnu kolledž tähistab emakeelse ülikooli aastapäeva 1. detsembril tõrvikrongkäigu ja akadeemilise loenguga, Türi kolledžis toimub aastapäeva tähistamine 10. detsembril vilistlaskonverentsi, tõrvikrongkäigu ja kirikukontserdiga
30. novembril avatakse aastapäeva ürituste raames TÜ Raamatukogus näitus "Tartu Ülikooli sümboolikaga trükised"

Kolmapäeval, 1. detsembril jõuavad aastapäevaüritused haripunkti. Eesti ülikooli aastapäeva pidulik aktus algab kell 12 Tartu Ülikooli aulas, kus tervituskõne peab president Arnold Rüütel. Akadeemilise loengu peab aktusel TÜ haridusteaduskonna dekaan prof Toomas Tenno teemal "Eesti hariduse tulevik – kas didaktiline või heuristiline paradigma?"
Akadeemilisele loengule järgneb Tartu Ülikooli audoktorite ja auliikmete promoveerimine. TÜ audoktori tiitli pälvivad Soome Vabariigi president Tarja Kaarina Halonen, Dublini Ülikooli prof Anne Buttimer Iirimaalt ja Bowling Greeni Ülikooli emeriitprof Jaak Panksepp Ameerika Ühendriikidest.
TÜ auliikmeks saavad Walter Keller Saksamaalt ja Elmar Tampõld Kanadast. Audoktorite promoveerimisele järgneb Soome Vabariigi presidendi Tarja Haloneni ja prof Anne Buttimeri tervituskõne.
Tartu Ülikooli doktorikraad antakse üle 84 uuele doktorile, millele lisanduvad veel väljaspool Eestit kraadi kaitsnud ülikooli doktorandid. Selline arv uusi doktoreid on Eesti viimaste aastate parim saavutus, mis TÜ õppeprorektori prof Tõnu Lehtsaare sõnul on tunnustus ülikooli õppe- ja teadustööle, ent see jääb siiski maha veel seatud sihtidest.

Tartu Ülikool annab aastapäevaaktusel esmakordselt üle Rahvusmõtte auhinna, mis on mõeldud inimesele, kes oma suulise või kirjutatud sõnaga on silmapaistvalt edendanud eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks 50 köidet Eesti Mõtteloo sarjast Ilmamaa kirjastuselt ning seinaplaadi.

Õhtul jätkub rahvusülikooli aastapäev kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest algava tõrvikrongkäiguga. Rongkäik liigub mööda Vanemuise tänavat alla, pöörab Ülikooli tänavale ja suundub ülikooli peahoone ette, kus rongkäiku tervitavad ülikooli rektor ja üliõpilasesinduse esimees.
1. detsembri õhtul kell 19 algab TÜ aulas rahvusülikooli aastapäevale pühendatud kontsert "Etnofuturistlikud etüüdid", kus esineb Küberstuudio.
Neljapäeval, 2. detsembril kell 15 toimub Tartu Ülikooli Sihtasutuse stipendiumide üleandmine ülikooli nõukogu saalis.

Traditsiooniline aastapäeva ball algab reedel, 3. detsembril kell 19 Vanemuise Kontserdimajas. Ballil esinevad Eesti Kaitseväe Orkester ja Jaan Willem Sibul, Kaire Vilgats ja Raivo Tafenau band, Poisikõsõ, Helin-Mari Arderi Trio, tantsuklubi Stiil, ajaloolane Hillar Palamets, Hedvig Hanson ja Andre Maaker ning teised tuntud Eesti artistid.

Aastapäeva piduliku aktuse otseülekannet on võimalik jälgida Interneti vahendusel, vastav link pannakse ülikooli veebi esilehele 1. detsembri hommikul.
Eesti rahvusülikooli 85. aastapäeva ürituste kava asub aadressil /50075.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht