Eesti Teaduste Akadeemia valis uued akadeemikud Tartu Ülikoolist

Eesti Teaduste Akadeemia valis sel nädalal kaks uut akadeemikut: täppisteaduste alal TÜ biofüüsika ja taimefüsioloogia professori Arvi Freibergi ning majandusteaduse alal TÜ rahvusvahelise ettevõtluse professori Urmas Varblase.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40372","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]"Mõlemat Tartu Ülikooli teadlast, kes sel nädalal akedeemikuteks valiti, iseloomustab hästi sihikindel töötamine ja uudsuse otsimine – nad mõlemad kuuluvad oma valdkondades juhtivate teadlaste hulka ja nende tegemistes on näha sellist mitte-piirdumist oma valdkonna klassikaliste raamidega, vaid katsetamist, interdistsiplinaarsust," iseloomustas uusi akadeemikud Tartu Ülikooli teadusprorektor Kristjan Haller.

"Urmas Varblase valimisega on Akadeemia tegelikult toonitanud ka teadlaste tähtsust riigi arengu ja majandusarengu ülesannete lahendamisel," lisas Haller.

Professor Urmas Varblane lõpetas 1984. aastal Tartu Ülikooli majandusküberneetika eriala ning kaitses majanduskandidaadi kraadi viis aastat hiljem Moskva Riiklikus Ülikoolis. Alates 1984. Aastast on Urmas Varblane töötanud ka TÜ majandusteaduskonnas, täna teadusprodekaani ja rahvusvahelise ettevõtluse ja innovatsiooni õppetooli juhatajana ning alates 2001. aastast ka rahvusvahelise ettevõtluse professorina. Professor Varblase peamised uurimisteemad on otseste välisinvesteeringute roll majanduse ümberstruktureerimisel, riigi innovatsioonisüsteem, sektoraalsed innovatsioonisüsteemid küpsetes tööstusharudes, majandusliku konvergentsi protsess ja ettevõtete rahvusvahelistumine. Novembris on valmimas uuring välisinvestoritest Eestis.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40371","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Professor Arvi Freiberg kaitses füüsika-matemaatikakandidaadi kraadi 1976. aastal Eesti TA Füüsika Instituudis (alates 1997. aastast TÜ Füüsika Instituut) ning doktorikraadi 1986. aastal Läti TA Füüsika Instituudis. Alates 1971. aastast on Arvi Freiberg töötanud Füüsika Instituudis, kus ta praegu on biofüüsika labori ning biofüüsika ja taimefüsioloogia õppetooli juhataja ning alates 2003. aastast ka TÜ biofüüsika ja taimefüsioloogia professor. Tema peamised uurimisvaldkonnad on elektron-foonon vastastikmõju lisanditega kristallides; tihksüsteemide pikosekundiline spektrokronograafia, fotosünteesi primaarprotsessid, fotosünteetiliste valgusergastuste eksiton-polaron iseloom, kõrge rõhu abil membraanivalkude stabiilsuse uurimine.

Eesti Teaduste Akadeemia on 1938. aastal loodud kõrge teadusliku kvalifikatsiooniga teadlaste ühendus, kelle ülesanne on arendada ja esindada Eesti teadust, aidata kaasa teadustulemuste rakendamisele Eesti riigi sotsiaalse ja majandusliku arengu – eestimaalaste üldise elukvaliteedi parendamise huvides ning väärtustada teadust ja teaduslikku mõtteviisi Eestis.

Akadeemikuks valitakse Eesti kodanikest teadlasi, kel on väljapaistvaid saavutusi uurimistöös ja kes on oluliselt arendanud teadust oma valdkonnas. Akadeemikud valib Akadeemia üldkogu kandidaatide seast, kelle esitamise õigus on akadeemikutel, Eesti teadusasutustel ja -seltsidel ning loomeliitudel ja -ühendustel.

Karin Volmer
pressiesindaja