Eesti tudengisatelliit teeb esimese sammu kiirete planeetidevaheliste reiside poole

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41065","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Reedel, 17. aprillil kell 11-12 tutvustab Eesti Tudengisatelliidi meeskond Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuses satelliidi EstCube-1 missiooni – maailmas esmakordset elektrilise päikesepurje põhikomponentide testimist.

"Käesoleva missiooniga on Eesti Tudengisatelliit leidnud kindla koha kosmoseteaduse eesliinil ning annab tudengitele hindamatu kogemuse kõrgtehnoloogilisest arendustööst rahvusvahelises meeskonnas," hindas EstCube-1 projektijuht Silver Lätt missiooni kõrgelt.

Lisaks Eesti Tudengisatelliidi meeskonnale ning Soome Meteoroloogiainstituudi esindajatele osalevad pressikonverentsil ka Soome Teaduste Akadeemia peasekretär Matti Saarnisto, astrofüüsik Ene Ergma ning Eesti Tudengisatellidi meeskonna koostööpartnerite esindajad. Elektrilise päikesepurje kontseptsiooni tutvustab selle leiutaja dr. Pekka Janhunen.

Elektriline päikesepuri on leiutatud Soome Meteoroloogiainstituudis 2006. aastal ning see võimaldab kiiret ja odavat planeetidevahelist transporti päikesesüsteemis. Uue tehnoloogia kasutuselevõtt sillutab teed uutele kommerts- ja teadusrakendustele kosmoses, mis senini on põhiliselt piiratud ülisuurte transpordikuludega. EstCube-1 missiooni eesmärgiks on esmakordselt katsetada elektrilise päikesepurje teostamist võimaldavat tehnoloogiat avakosmoses.

EstCube-1 missiooni väljatöötamine käib Eesti Tudengisatelliidi meeskonna, Soome Meteoroloogiainstituudi (FMI) ja teiste Euroopa partnerite koostöös. Eesti Tudengisatelliidi programmis osalevad Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning Eesti Lennuakadeemia tudengid.

Programmi hariduslikuks üldeesmärgiks on valmistada tulevasi insenere ja teadlasi ette tööks suurtes rahvusvahelistes konsortsiumides läbi praktilise koostöökogemuse. Projekti on kaasatud tudengid kõikidest õppeastemetest, samuti nõustajad akadeemilistest ringkondadest ning ettevõtetest. Programmi aitab koordineerida Tartu Ülikooli füüsika instituudi kosmose- ja militaartehnoloogiate töörühm.

Lisainfo: Silver Lätt, EstCube-1 projektijuht, tel 5228237, silver.latt@estcube.eu

Karin Volmer
pressiesindaja