Eesti tuntud inimesed räägivad uues filmisarjas looduslikest pühapaikadest

Tartu ülikooli arheoloogia kabineti algatusel valminud lühifilmide sarjas kõnelevad looduslike pühapaikade tähendusest, väärtusest ja ohustatusest muusik Tõnis Mägi, kirjanik Kristiina Ehin, maailmameister Gerd Kanter, kirikuõpetaja ja omavalitsuse juht Tanel Ots, rahvusvaheline ärimees Sonni Aswani ja näitleja Mari-Liis Lill.

Valitud klippe sarjast „Eesti looduslikud pühapaigad“ näeb 11. aprillist 1. maini ka Eesti Televisioonis laupäeva hommikuti algusega kell 9.55.

„Looduslikud pühapaigad on eesti kultuuri ja maastiku lahutamatu osa. Enamikku pühapaiku ja nende lugusid teavad vaid taludeaegse põlvkonna inimesed, keda ei ole jäänud palju. Selle põlvkonna kadudes paljud pühapaigad ununevad, sest pärimus ei kandu enam edasi. Pärimust kogudes ja edasi andes aitame hoida neid erilisi paiku ning sidet oma kultuuriga,“ rääkis Tartu ülikooli arheoloogia kabineti juhataja, vanemteadur Heiki Valk.

Filmid on jäädvustatud Ida-Virumaa Jõhvi valla Tammiku hiies, Rapla maakonna Kehtna valla Paluküla Hiiemäel, Lääne maakonna Vana-Vigala hiies, Harju maakonna Saku valla Tõdva Animäel ja Silmaallikal, Põlva maakonna Taevaskojas ning Harju maakonna Pärispea Hooneteperi hiies.

Filmide režissöör on Anna Hints, produtsent Kadriann Kibus, operaator Ants Tammik. Filmisarja algatas Tartu ülikooli arheoloogia kabinet. Sarja valmistas Vesilind OÜ ning see valmis ENPI Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programmi projekti „Arheoloogia, võim, ühiskond“ kaasrahastamisel.

Sarja valmimisele aitasid kaasa Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskus, Hiite Maja SA ning muinsuskaitseamet.

Pühapaikade säilimise nimel ja Eesti looduslike pühapaikade kaardistamiseks algatas kultuuriministeerium 10. märtsil aastateks 2015–2020 riikliku arengukava.

Lisainfo: Heiki Valk, TÜ arheoloogia vanemteadur, tel: 58451490, e-post: heiki.valk@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja