Eesti võistkond tõi rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt neli pronksmedalit

Gruusias toimunud 48. rahvusvahelisest keemiaolümpiaadist võttis osa 264 õpilast 73st riigist. Eesti tuli mitteametlikus pingereas kõrgele 30. kohale ning kõik võistkonna liikmed said oma teadmiste eest kaela pronksmedalid. Eestit esindasid Tallinna reaalkooli ja Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilased.

Selle aasta rahvusvaheline keemiaolümpiaad pidi algselt toimuma Pakistanis, kuid mitmete asjaolude tõttu tuli korralduskomiteel võtta viimasel hetkel vastu otsus, et olümpiaad Karachis siiski toimuda ei saa. Nii tuli väga napi ajaga leida uus korraldaja. Olümpiaad valmistati ette rekordilise kahe ja poole kuuga.

Ülesannete leidmiseks korraldati ülemaailmne konkurss, mistõttu olid selle aasta teoreetilise ja praktilise vooru ülesanded pärit üle kogu maailma. Eesti võistkonna mentori Lona-Liisa Pruksi sõnul olid ülesanded võrreldes viimaste aastatega ehk lihtsamad, kuid nõudsid seda enam loogilist mõtlemist ja osavat planeerimist.

Gruusia on tuntud oma mineraalvee poolest, mille kohta tuli õpilastel lahendada nii teoreetiline ülesanne seoses veereostusega kui ka praktilises voorus tiitrimise teel määrata veeproovi kloriidioonide sisaldust. Ülejäänud seitse teooriavooru ülesannet katsid laia teemade spektrit, puudutades näiteks antiikaja pigmentidest, tahkest raketikütusest, antiemeetikumidest ning Alzheimeri ravist.

Eesti võistkonda kuulusid Hanna Maria Saik, Carel Kuusk ja Edward Erelt Tallinna reaalkoolist ning Anton Konovalov Hugo Treffneri gümnaasiumist. Õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu ülikooli füüsikalise ja elektrokeemia teadur Vladislav Ivaništšev ja üliõpilane Lona-Liisa Pruks.

Tänavu läks olümpiaadi üldvõit Rumeeniasse. Eesti parimana saavutas 113. koha tartlane Anton Konovalov. Talle järgnesid Carel Kuusk (120. koht), Hanna Maria Saik (130. koht) ja Edward Erelt (134. koht). „Kahekümne kahe rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil osalemise aasta jooksul näitasid meie õpilased esimest korda nii ühtlaseid ja samal ajal häid tulemusi,“ ütles Pruks.

Mitteametlikus riikide pingereas saavutas Eesti kõrge 30. koha. Meie taha jäid sellised riigid nagu Prantsusmaa, Soome, Taani ja Suurbritannia ning veidi ettepoole Itaalia (28.) ning Saksamaa (27.). Esikolmikusse kuulusid Hiina, Venemaa ja Taipei.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele toetab rahaliselt haridus- ja teadusministeerium ning korraldab Tartu ülikooli teaduskool. Eesti delegatsiooni riietas rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil AS Baltika.

48. rahvusvaheline keemiaolümpiaad toimus 23. juulist 1. augustini Gruusias Tbilisis.

Lisainfo
Vladislav Ivaništšev, TÜ füüsikalise ja elektrokeemia teadur, Eesti võistkonna peamentor, vladislav.ivanistsev@ut.ee
Lona-Liisa Pruks, Eesti võistkonna mentor, lonaliisa@hotmail.com

Virge Tamme