Eestis loodud unikaalne pommivarjend pakub rünnaku eest kindlat peavarju

Eesti sõjatehnikafirma Terramil OÜ on loonud maailmas unikaalse kaasaskantava plastist pommikeldri, mis kaitseb tõhusalt kahuri- ja miinipildujatule eest. Tartu ülikooli teadlaste tehtud katsed andsid kinnituse, et inimesel, kes kaugtulirelvade rünnaku eest varjendisse varjub, on seal ohutu.

Terramil OÜ juhatuse liikme Kristo Kirsi sõnul on varjend unikaalne, sest see on kergesti teisaldatav, plastist ja 100% veekindel. Konkureerivad varjendid on tavaliselt betoonist, palgist või rauast, aga ükski pole 100% veekindel ega mobiilne. Varjendi suured eelised on tema kergus (ca 2 t) ja kasutusvalmis seadmise kiirus.

Pommikelder on vee-, UV-, happe-, ilmastiku- ja pinnasekindel. See talub äärmuslikke temperatuure, olles kasutatav temperatuurivahemikus -50 kuni +80 ˚C. Tänu sellele sobib varjend nii tsiviil-, sõja- kui ka kriisipiirkondades kasutamiseks.

Moodulitest üles ehitatav varjend annab võimaluse luua terve maa-aluse linna, kus on olemas kõik eluks vajalikud ruumid: kontorid, laod, tehnilised ruumid, külmikud, serveri- ja magamisruum.

Ettevõte on koostöös kaitsejõududega teinud ka katsetused, mis kinnitasid, et kuni 155 mm mürsu tabamusele peab varjend vastu. Terramil OÜ kaasas teaduspartnerina katsesse ka Tartu ülikooli töökeskkonnalabori teadlased, kes tipptasemel seadmetega hindasid, kui turvaline on varjend seal viibivale inimesele.

„Vajasime teaduslikku lähenemist varjendi vastupidavuse kohta. Nii pöördusimegi Tartu ülikooli poole murega, et varjendit hakatakse ründama kaugtulirelvadega, nagu miinipildujad ja haubitsad, ja oleks vaja hinnata, kui ohutu seal inimesele on,“ rääkis Kirs.

TÜ töökeskkonnalabori juhataja Margit Oja sõnul mõõdeti selleks mürataset, vibratsiooni ja tõukeid, mida põhjustavad varjendi ümber maanduvad mürsud ja miinid.

Kirsi sõnul kinnitasid katsed varjendi turvalisust. „See on hea näide, et teadus- ja arenduskoostööks on Eesti ülikoolides vajalik kompetents ja seadmed, mis tagavad täpseimad võimalikud tulemused.“

Rohkem infot varjendi kohta leiab Terramil OÜ kodulehelt: http://terramil.ee/index.php/bomb-shelter ja lisainfot mõõtmiste kohta töökeskkonnalabori kodulehelt: www.töökeskkonnalabor.ee.

Lisainfo: Kristo Kirs, OÜ Terramil juhatuse liige, tel: 56477000, e-post: kristo@terramil.ee;
Margit Oja, TÜ töökeskkonnalabori juhataja, tel: 737 4208, 522 5669, e-post: tklabor@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja