Eestis on palju lubatud

Eesti, koos Ukraina, Ungari ja Iisraeliga on üks riike, kus on lubatud suhteliselt palju. Nii selgub äsjaajakirjas Science ilmunud 33 eri rahva võrdlevast uuringust.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38548","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Kõige piiravamad maad olid selle uuringu kohaselt Pakistan, Malaisia ja India.

Artikli autorite seas on ka Tartu Ülikooli isiksusepsühholoogia vanemteadur Anu Realo. Tema sõnul on viimastel aastakümnetel enamus kultuuriuurijaid olnud arvamusel, et kultuuride erinevusi saab selgitada individualismi ja kollektivismi mõõtme abil. Paraku ei seleta see sugugi kõike.

Värske uuring on üks esimesi katseid vaadata piiravust ja lubatavust paljude eri riikide tervikpildis.

Uuringus osalejad pidid vastama küsimustikule, milles näiteks Eesti puhul tuli hinnata, kas siin on enamikes situatsioonides käitumise kohta selged reeglid. Samuti, kas Eesti inimestel on suur vabadus otsustada, kuidas nad enamikes situatsioonides käituda tahavad.

Vastuste põhjal pandi kokku piiravuse-lubavuse indeks, mida hiljem kontrolliti lisaküsimustega, mis kirjeldasid konkreetseid olukordi. Nii pidid inimesed hindama, kas näiteks matustel sobib vaielda, kas pangas sobib nutta, tänaval kõva häälega naerda või kinos nina nuusata.

Realo sõnul tuli siit välja, mil määral inimesed nõustuvad selles osas, mis on õige käitumine. Kas peab käituma täpselt kultuuris valitsevatest normidest lähtuvalt ning kas ja kuivõrd inimesed kritiseerivad teisi või satuvad ise kriitikatulle norme rikkudes.

Kokku osales 6823 vastajat 33 maalt.

Loe edasi Tartu Ülikooli teadusuudiste portaalist Novaator.

Lisainfo: Anu Realo, isiksusepsühholoogia vanemteadur, 737 5915, anu.realo@ut.ee

Kadri Kirst
avalike suhete peaspetsialist