Eestlaste rände temaatika jõudis kaante vahele

Neljapäeval, 29. augustil kell 14.00 toimub Estonia talveaias TÜ eetikakeskuse uue raamatu „Eesti ustest - sisse, välja. Kõned, artiklid, esseed” esitlus ning arutlusseminar eestlaste rännet puudutavate küsimuste üle. Muu hulgas tulevad kõne alla küsimused, millised on „Eesti uksed” - kas avatud või suletud ning kelle jaoks.

Tervitussõnad ütleb välisminister Urmas Paet, ettekandjatena astuvad üles Tartu ülikooli professor Margit Sutrop, kes kõneleb laiemalt eestlaste väljarändega seonduvatest väärtushoiakutest ja - valikutest, ja Eesti Vabariigi peakonsul Peterburis, Viktoria Tuulas, kes viis läbi uuringu 34 riigis töötavate Eesti diplomaatide seas. Küsitluse eesmärk oli uurida eestlaste välismaale kolimise põhjuseid, lõimumist kohaliku kultuuriga ning suhtumist eesti keelde ja eestikeelsesse haridusse.

Raamatu sissejuhatuses kirjutab professor Sutrop raamatu sisendiks olnud kirjatalgute kohta: „Lootsime, et nende lugude põhjal on võimalik leida üles ka mingid konkreetsed asjad, mida saaks teha, et lahkujaid oleks vähem ja tagasitulijaid rohkem. Laekunud töid läbi lugedes aga selgus, et lahkumise põhjused on väga erinevad - minnakse otsima paremat tööd, saama paremat haridust, minnakse uudishimust ja soovist avastada maailma, ennast proovile panna või põgeneda Eestist valitsevate negatiivsete hoiakute eest. Valdavalt toodi nii minekust kui tulekust rääkides esile emotsionaalseid põhjusi. Võib-olla ei peakski selle üle imestama, sest on ju kodumaa armastuski tunne, mis asub pigem südames kui peas.”

Ettekannete järel toimub avatud arutelu eestlaste rändega seonduvate küsimuste üle, mille käigus otsitakse ka võimalikke lahendusi antud valdkonnas esinevatele probleemidele.

Kohapeal on võimalik endale soetada ka vastilmunud kogumik, mis sisaldab eestlaste rände teemalisi kõnesid, arvamusartikleid ja esseid. Viimased said kogutud Vabariigi Presidendi kirjatalgutel 2011. aastal.

2011. aastal toimunud Vabariigi Presidendi kirjatalgute „Eesti ustest – sisse, välja” eesmärk oli koguda erinevate inimeste kogemused ja lood, mis seostuvad välismaale minemise ning sealt tulemisega, eestimaalaste ja muudest riikidest pärit inimeste avatuse ning eneseteostusvõimalustega nii siin kui seal ning (taas)lõimumisega.

Kokku laekus 98 tööd 22 erinevast riigist. Mineku- ja tagasitulekupõhjustest toodi kõige rohkem välja emotsionaalseid kaalutlusi, samas esitati ka väga konkreetseid põhjuseid ja ettepanekuid.

Kirjatalgute kaheastmeline žürii valis välja neli võitjat - Mihkel Kama, Ragnar Mägi, Kadri Raudsepp ja Margit Tõhk. Lisaks toodi välja Catherine Oliver kui parima võõrkeelse töö autor ning Rein Leetmaa kui parima töö kirjutanud kooliõpilane.

Kirjatalgute kohta leiab lisainfot TÜ eetikaveebist.

Raamatu ilmumist toetavad haridus- ja teadusministeerium "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" programmi raames, välisministeerium ning Vabariigi Presidendi kantselei.

Lisainfo: Triin Käpp, Tartu ülikooli eetikakeskuse projektijuht, tel: 737 5426, e-post: triin.kapp@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja