Eetilisi valikuid tehes valime erinevate väärtuste vahel
Tartu Ülikooli eetikakeskus tõmbab 7.−9. septembrini vältava kõrgetasemelise teaduskonverentsiga tähelepanu sellele, et eetikaküsimused läbivad kõiki teadusi ja puudutavad kogu ühiskonda. Konverentsiga "Eetika teadustes ja ühiskonnas" tähistab keskus oma 10. tegevusaastat.
TÜ eetikakeskuse juhi prof Margit Sutropi sõnul on konverentsi eesmärk tõmmata tähelepanu sellele, et eetika puudutab iga inimest ja et nii teadlaste kui kodanikena teeme pidevalt eetilisi valikuid. "Nende valikute tegemisel peame sageli valima erinevate meile oluliste väärtuste vahel. Millest peaksime valimisel lähtuma? Mis on need eetilised printsiibid, millele me saame otsustamisel toetuda ja kuidas jõuda inimeste või koguni ühiskondade vahel kokkuleppele siis, kui väärtused on omavahel konfliktis?" küsib prof Margit Sutrop. Tema sõnul peab konverents aitama inimestel mõista eetiliste valikute keerukust: "Mida enam me mõtleme järele, mida me oma elus, töös ja ühiskonnas kõige enam hindame ja mida me kardame kaotada, seda suurem on võimalus teha kaalutud ja vastutustundlikke otsuseid, mis meie kõigi elu mõjutavad."
Eetilistest valikutest teaduses, meditsiinis, äris, organisatsioonide juhtimisel, turvalisuse tagamisel lennujaamades ja privaatsuse kaitsel internetis räägivad konverentsil oma ala tipud Ameerika Ühendriikidest, Rootsist, Saksamaalt, Soomest ja Eestist.
7. septembril toimub pidulik aktus TÜ aulas, kus tervitusega esinevad president Toomas Hendrik Ilves, haridus- ja teadusminister prof Jaak Aaviksoo, TÜ rektor prof Alar Karis, TÜ eetikakeskuse nõukogu esimees prof Toivo Maimets ja TÜ eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop. Aulaloengu "Science and values" peab keskuse rahvusvahelise kuratooriumi esimees, Konstanzi ülikooli emeriitprofessor Jürgen Mittelstrass.
8. septembril algaval rahvusvahelisel konverentsil peavad loenguid oma ala tipud USA-st, Saksamaalt, Soomest ja Rootsist, näidates, kuidas eetika suhestub religiooni ja teadusega, aga ka ülikoolide juhtimise ja muude eluvaldkondadega. Teise päeva lõpus toimub arutelu selle üle, kuidas eetikat õpetada erinevate teaduskondade üliõpilastele, et nad oleksid hiljem suutelised oma eriala eetilisi küsimusi lahendama ja koolis õpetajatena käsitlema.
9. septembril saab eetikakeskuse uutes ruumides Jakobi tn 2 kuulata eestikeelseid ettekandeid personaalsest meditsiinist, eetilistest valikutest karistusõiguses, privaatsusest internetist, biomeetria rakendamisest turvalisuse tagamisel, eetikast äritegevuses ja kutse-eetika dilemmadest.
Konverentsil osalemine on tasuta, kõik huvilised on oodatud! Ürituse täpne programm: http://www.eetika.ee/1034069
Lisainfo: Mari-Liisa Parder, TÜ eetikakeskuse projektijuht, tel 737 5426
Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan [ät] ut.ee
www.ut.ee