Eile kohtusid Eesti kahe suurima ülikooli kõige kõrgemad juhtorganid

17. juunil kohtusid Tartu Ülikooli nõukogu ja Tallinna Tehnikaülikooli kuratoorium, et arutada omavahelise koostöö tugevdamist ning kooskõlastada ülikoolide eesmärke Eesti teadus-arendustegevuse ja kõrgharidusvaldkonna juhtimisel.

Kohtumisel osalesid ka mõlema ülikooli rektorid Toomas Asser ja Jaak Aaviksoo ning haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets. Räägiti olukorrast Eesti teadus- ja kõrgharidusmaastikul ning arutleti, kuidas saaksid kõrgkoolid koos kaasa aidata Eesti ühiskonna arengule ja suhestuda paremini partnerite ootustega.

Ühisistungil kinnitati, et ülikoolidel on ühine tahe ja võimekus aidata kaasa Eesti ühiskonna jaoks kriitilise tähtsusega muutuste suunamisele. Juhtkogude liikmed tõdesid, et võimalikud tagasilöögid ülikoolide riigieelarvelises rahastamises sunnivad ülikoole otsima lahendusi nii teadus-arendustegevuse ja kõrghariduse süsteemi ümberkujundamisele tervikuna kui ka võimalusi sisemiste struktuursete muutuste tegemiseks.

Tartu Ülikooli nõukogu esinaine Ruth Oltjer rääkis, et tegeleda tuleb nii ülikoolide rolli ja mõju teadvustamisega ühiskonnas kui samaaegselt ka ülikoolide struktuuri ajakohastamisega. „Ülikoolid ja riigijuhid vastutavad ühiselt selle eest, et meie võimekad noored ei langetaks juba eos Eestist lahkumise otsust, et meie teadlastel oleks motivatsioon panustada majanduse arengusse ja et kõik ülikoolid annaksid oma teadmistega maksimaalse panuse ühiskonna aktuaalsete probleemide lahendamisse,“ selgitas Oltjer.

Tallinna Tehnikaülikooli kuratooriumi esimees Gunnar Okk toonitas, et seaduse alusel nimetatud ülikoolide juhtkogudena suhtuvad mõlema kogu liikmed enda rolli Eesti teadus-arendustegevuse ja kõrghariduse tulevikusihtide kujundamisel täie vastutustundega. „Oleme valmis ka omalt poolt panustama valdkonna riikliku juhtimise kvaliteeti ja seega tegeleme me aktiivselt edasi nii kõrghariduse rahastamise kui sisu konsolideerimise küsimustega,“ kinnitas Okk.

Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli kõrgeimate otsustuskogude eelmine kohtumine toimus 2017. aasta lõpus, edaspidi plaanitakse korraldada ühisarutelusid vähemalt kord aastas. Järgmine kohtumine toimub juba 2019. aasta sügisel, mil selguvad 2020. aasta riigieelarve eelnõu täpsemad andmed.

Lisateave: Saima Tiirmaa-Oras, TÜ rektori abi,  737 5602, saima.tiirmaa-oras@ut.ee