Eksperdid võtsid luubi alla 35-aastase sõjaajalooga Afganistani

Afganistani sõjaajalugu ulatub tänaseks 35 aasta sisse. Need aastad ei ole võõrad ka Eesti riigile, kust on missioonidel käinud sadu eestlasi. Seistes verstapostil, toimus 26. veebruaril TÜ raamatukogus rahvusvaheline konverents, kus räägiti nii Afganistani riigist, religioonist, sõja mõjust ühiskonnale ning Eesti rollist Afganistani missioonidel.

Konverents „Afganistan 35 – riik mineviku ja tuleviku teelahkmel“ vaatas minevikku, küsides, mis on toimunud Afganistanis viimase 35 aasta jooksul, kuidas on ühiskond muutunud ja mõjutatud erinevatest režiimidest, mis osa on olnud religioonil nende erinevate konfliktide keskel.

Pilk heideti ka tulevikku ning uuriti, mis ootab Afganistani järgnevatel aastatel, arvestades olukorra pingestumist Lähis- ja Kesk-Ida piirkonnas tervikuna.

Samuti keskenduti Eesti panusele sõjast räsitud Afganistanis ning mitte ainult sõjalises plaanis, vaid riigile antavast arenguabist, sh Afganistani politsei, tuletõrje ja haridusasutuste toetamisest.

MTÜ Eesti Lähis-Ida ja islamiuuringute keskuse juhatuse liige Elo Süld sõnas, et rahuajal on Eesti, nagu ka teised liitlased, küsimuse ees, kuidas asendada sõjalised missioonid humanitaarabimissioonidega. Nii arutatigi konverentsil, miks on valitud missioonideks konkreetsed valdkonnad ja kes on neis valdkondades Eesti koostööpartnerid.

Konverentsil osalesid oma ala spetsialistid nii Soomest, Saksamaalt, Afganistanist kui ka Eestist – Tartu ülikoolist, kaitseväe ühendatud õppeasutustest, politsei- ja piirivalvest, Eesti kaitseväest, MTÜ Mondost ja mujalt. Tutvu programmiga ja loe väikest sissejuhatavat kokkuvõtet.

Konverents toimus 26. veebruaril kell 1016 Tartu ülikooli raamatukogu konverentsisaalis (Struve 1, Tartu).

Konverents toimus koostöös Tartu ülikooli usuteaduskonna ja orientalistikakeskusega. Konverentsi toetasid hasartmängumaksu nõukogu ja TÜ Aasia ja tärkavate majanduste uurimiskeskus.

Lisainfo: Elo Süld, TÜ usuteaduskond, MTÜ Eesti Lähis-Ida ja islamiuuringute keskuse juhatuse liige, tel: 5284922, e-post: elo.suld@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja